Jak podzielić kasę na podwyżki między pracowników uczelni?

0 0
Jak podzielić kasę na podwyżki między pracowników uczelni?

Zdecydowanej większości uczelni udało się "stosunkowo bezboleśnie" wypracować porozumienia między rektorami a pracownikami co do podziału pieniędzy przeznaczonych na podwyżki - powiedział w czwartek posłom wiceminister nauki Marek Ratajczak.

Podczas posiedzenia sejmowej podkomisji stałej ds. nauki i szkolnictwa wyższego podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) Marek Ratajczak wyjaśnił, że na początku maja minister nauki wysłała listy do rektorów uczelni o podwyżkach dla pracowników naukowych. Podkreślała w nim, że decyzje o sposobie rozdysponowania pieniędzy między pracowników uczelni należą do rektorów. "Uczelnie pozostają w zakresie podziału tych środków suwerenne, ale w granicach obowiązującego prawa" - zaznaczył Ratajczak.

"Na mocy obowiązującego prawa szkoły wyższe nie są jednostkami budżetowymi, w związku z tym nie obowiązują w nich przepisy, które nakazywałyby zawarcie porozumienia przy podziale tego rodzaju środków. Sugerowaliśmy jednak władzom uczelni potrzebę konsultacji ze związkami zawodowymi. Uważamy, że dobrze, aby takie porozumienia były zawierane" - dodał wiceminister.

Zdaniem przewodniczącego Rady Szkolnictwa Wyższego i Nauki Związku Nauczycielstwa Polskiego Janusza Raka, obowiązujące prawo kwestionuje prawo związków zawodowych do uzgadniania regulacji dotyczących płac w uczelniach. "Pracownicy naukowi to jedyna grupa zawodowa w Polsce, która nie ma zagwarantowanych prawnie uzgodnień w zakresie płacowym" - powiedział Rak.

Jadwiga Wojtasiak z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu wyjaśniała, że propozycje tamtejszego związku zawodowego rektor całkowicie odrzucił. "Wobec takiej dyskryminacji nie mogliśmy takiego porozumienia podpisać" - dodała.

Przewodniczący Krajowej Sekcji Nauki NSZZ "Solidarność" Edward Malec mówił, że najlepiej sytuacja wygląda na tzw. uniwersytetach bezprzymiotnikowych. "Trochę gorzej jest na uniwersytetach przymiotnikowych (np. Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Rolniczy itp. - przyp. PAP), a zupełnie fatalnie jest na uczelniach technicznych: Politechnice Śląskiej, Politechnice Wrocławskiej, Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym, Akademii Morskiej w Szczecinie, Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy" - przekonywał Malec.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.