Jak obejść niemiecką płacę minimalną?

0 0
Jak obejść niemiecką płacę minimalną?
fot. fotolia

Jest sposób, by polskie firmy transportowe nie musiały płacić kierowcom jadącym przez Niemcy 8,5 euro za godzinę pracy, zgodnie z obowiązującą od początku stycznia płacą minimalną w tym kraju.

Ustawa Mindeslohngesetz (w skrócie: MiLoG), która została przyjęta 11 sierpnia 2014 r., a weszła w życie 1 stycznia 2015 r., zakłada minimalne wynagrodzenie 8,5 euro brutto za godzinę pracy na terytorium Niemiec - niezależnie od tego, czy firma ma swoją siedzibę w Niemczech, czy w zupełnie innym kraju.

Prawo to wprowadziło dużo zamieszania wśród polskich pracodawców, szczególnie z branży transportowo-spedycyjno-logistycznej (TSL), którzy w takiej sytuacji muszą płacić znacznie więcej kierowcom, odbywającym kursy przez kraj naszych sąsiadów.

Czytaj też: Schetyna ma rozmawiać ze Steinmeierem o płacy minimalnej kierowców

- Dopóki Komisja Europejska nie ustosunkuje się do kontrowersyjnego prawa, należy przestrzegać wytycznych zapisanych w ustawie z 11 sierpnia 2014 r. Należy powiadamiać niemiecki urząd celny oraz ewidencjonować i archiwizować dokumentację pracowniczą - tłumaczy Wiktor Szymański, international and domestic freight director w Optima Logistics Group.

Jest jednak sposób, aby wymigać się od tego obowiązku.

- Ustawie nie podlegają osoby samozatrudnione, a więc może to być jeden ze sposobów postępowania w tej trudnej sytuacji. Kierowcy mogą zakładać działalność gospodarczą, i w ten sposób przewoźnik zatrudniający takiego kierowcę nie musi stosować się do nowych przepisów ustawy MiLoG, gdyż jest on samodzielnym przedsiębiorcą i swobodnie dysponuje swoim czasem pracy - wyjaśnia Szymański.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (10)

 • A jak pracownik będzie jechał w delegacje pociągiem to co tedy ? Będą mówili że nie twój pociąg i też kara ?
 • Nie wiem kim jest ten Szymański, ale z tym samozatrudnieniem to tak nie do konca... Milogowi rzeczywiscie nie podlega osoba samozatrudniona, ale osoba ta musi być też właścicielem pojazdu + pojazd nie może być w leezingu... Czeyli jeżeli zaczną się kontrole, "kierowca i właściciel firmy" wyciagnie papiery, a kontroler mu powie: "ale pan nie jest wlascicielem ciezarowki tylko bank" i 20 000 euro kary na plecy, co wtedy?
 • Kto narzeka? Czy to my kierowcy to wprowadziliśmy? Ale coś wam powiem, nie grozi nam bezrobocie, zachodnim firmom brakuje szoferów. Nie podniecajcie się.

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.