Izrael: Wynagrodzenia prezesów banków radykalnie ograniczone

• Kneset przyjął ustawę ograniczającą pensje prezesów banków w Izraelu do maksymalnie 584 tys. euro rocznie.
• W Izraelu jest ona przedstawiana jako jedno z najbardziej restrykcyjnych rozwiązań na świecie w tej sprawie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Izrael: Wynagrodzenia prezesów banków radykalnie ograniczone

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

29 mar 2016 16:45


Ustawa wprowadza w sektorze finansowym sztywną zasadę, że żadne wypłacane tam wynagrodzenie nie może być wyższe niż 35-krotność najniższego wynagrodzenia w firmie. Przy czym obowiązuje nieprzekraczalny limit 2,5 mln szekli rocznie (ok. 584 tys. euro). Radykalnie niweluje to dotychczasową przepaść między pensjami prezesów zarządów a pracowników niższego szczebla.

"Ustawa jest odpowiedzią na problemy etyczne dotyczące wynagrodzeń osób zarządzających publicznymi pieniędzmi" - głosi komunikat Knesetu, który cytuje przewodniczącego parlamentarnej komisji finansów Mosze Gafniego z partii skrajnie ortodoksyjnych Żydów.

Czytaj też: Jakie odprawy dostają prezesi państwowych spółek?

Stowarzyszenie reprezentujące banki w Izraelu powstrzymało się we wtorek od komentarza do ustawy, ale izraelskie media zapowiadają, że bankierzy zamierzają zaskarżyć ją do Sądu Najwyższego.

Media uważają, że ustawa ograniczająca zarobki prezesów może zaszkodzić rozwojowi izraelskiego sektora bankowego. Nawet lewicowy "Haarec" przestrzegał, że "Izrael, kraj poszukujący inwestycji, nie może sobie pozwolić na zajmowanie najbardziej radykalnego stanowiska w tej kwestii".

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.