Ile zarabiają mieszkańcy Polski Wschodniej?

Czy po ponad dziesięciu latach wynagrodzenia mieszkańców „ściany wschodniej” zbliżyły się do pensji mieszkańców zachodniej części kraju?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ile zarabiają mieszkańcy Polski Wschodniej?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk, mat. pras.

4 lut 2015 8:25


Wschodnie województwa Polski rok po akcesji do Unii Europejskiej cechowały się najniższym PKB na mieszkańca w nowej UE. Dlatego region ten został objęty specjalnym dodatkowym wsparciem z Funduszy Europejskich.

Polska Wschodnia swoim zasięgiem obejmuje pięć województw: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, świętokrzyskie oraz podkarpackie. Z definicji Polski Wschodniej wynika, że kryterium przynależności do tego makroregionu nie jest wyłącznie kryterium geograficznym, ale również ekonomicznym.

W 2014 roku mediana wynagrodzeń dla całej Polski wyniosła 4 150 zł – wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego przez Sedlak & Sedlak. Kwota ta była wyższa o 30 proc. niż mediana wynagrodzeń pracowników z Polski Wschodniej.

 

Najwyżej opłacanymi pracownikami regionu Polski Wschodniej byli zatrudnieni na Podlasiu. Mediana wynagrodzeń w tym województwie wynosiła 3 300 zł. Ex aequo na ostatnim miejscu pod względem tego kryterium znalazły się województwa lubelskie, podlaskie oraz świętokrzyskie.

Nie dziwi fakt, że w pozostałej części kraju na pierwszym miejscu pod względem wysokości wynagrodzenia uplasowało się województwo mazowieckie – 5 500 zł

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.