Ile zarabiają górnicy?

Praca górników na pewno nie należy do łatwych, ale czy jest na tyle ciężka, że ich zarobki powinny być wyższe o 89 proc. od reszty pracujących? Czy w innych krajach jest podobnie?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ile zarabiają górnicy?

PODZIEL SIĘ


Autor: JK

2 gru 2013 12:30


W 2012 roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie w Polsce wynosiło 3 522 zł (842 euro). Płace w górnictwie i wydobyciu były o 89 proc. wyższe, oscylowały na poziomie 6 647 zł (1 588 euro). Pracujący przy wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego otrzymywali miesięcznie 6 782 zł (1 620 euro, czyli aż o 92 proc. więcej niż w gospodarce narodowej) - podaje portal wynagrodzenia.pl.

Czytaj też: Praca górnika jedną z najcięższych w Polsce

W 2012 roku Polska była krajem w którym wystąpiły największe dysproporcje pomiędzy wynagrodzeniami w górnictwie a średnią krajową. Zarobki górników były aż o 89 proc. wyższe niż płace w gospodarce narodowej.

W Niemczech różnica ta wynosiła zaledwie 10 proc., w Turcji 9proc., Hiszpanii 26 proc., a w Wielkiej Brytanii 44 proc. Jeżeli dodatkowo weźmiemy pod uwagę fakt, iż przywileje emerytalne polskich górników należą do najlepszych na świecie to warto zadać pytanie, co leży u postaw narzekań związków zawodowych na niski poziom płac w tym zawodzie? Pytanie to nabiera szczególnego znaczenia w kontekście strat generowanych przez ten sektor gospodarki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.