Ile zarabiają górnicy?

0 0

Praca górników na pewno nie należy do łatwych, ale czy jest na tyle ciężka, że ich zarobki powinny być wyższe o 89 proc. od reszty pracujących? Czy w innych krajach jest podobnie?

W 2012 roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie w Polsce wynosiło 3 522 zł (842 euro). Płace w górnictwie i wydobyciu były o 89 proc. wyższe, oscylowały na poziomie 6 647 zł (1 588 euro). Pracujący przy wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego otrzymywali miesięcznie 6 782 zł (1 620 euro, czyli aż o 92 proc. więcej niż w gospodarce narodowej) - podaje portal wynagrodzenia.pl.

Czytaj też: Praca górnika jedną z najcięższych w Polsce

W 2012 roku Polska była krajem w którym wystąpiły największe dysproporcje pomiędzy wynagrodzeniami w górnictwie a średnią krajową. Zarobki górników były aż o 89 proc. wyższe niż płace w gospodarce narodowej.

W Niemczech różnica ta wynosiła zaledwie 10 proc., w Turcji 9proc., Hiszpanii 26 proc., a w Wielkiej Brytanii 44 proc. Jeżeli dodatkowo weźmiemy pod uwagę fakt, iż przywileje emerytalne polskich górników należą do najlepszych na świecie to warto zadać pytanie, co leży u postaw narzekań związków zawodowych na niski poziom płac w tym zawodzie? Pytanie to nabiera szczególnego znaczenia w kontekście strat generowanych przez ten sektor gospodarki.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.