Ile zarabia się po studiach, a ile po szkole średniej?

Czy wykształcenie ma wpływ na to ile zarabiamy? Czy w ogóle warto studiować? Sprawdźcie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ile zarabia się po studiach, a ile po szkole średniej?

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

21 sty 2015 8:32


Mimo obiegowych opinii, że po studiach wcale nie zarabia się dużo, okazuje się, że wykształcenie w zdecydowanym stopniu podnosi naszą wartość na rynku pracy. Dowodzą tego wyniki Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń z 2014 roku firmy Sedlak&Sedlak.

Wyniki OBW jednoznacznie wskazują, że osoby z wykształceniem wyższym magisterskim zarabiają średnio 5 750 zł, a więc więcej od osób z wykształceniem podstawowym i gimnazjalnym, które za swoją pracę otrzymują średnio 2 400 zł miesięcznie.

Znacznie więcej zarabiają również osoby z wykształceniem niepełnym wyższym (4 000 zł) czy wyższym zawodowym (3 900 zł). Poniżej szczegółowe dane.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Cosmos 2015-01-23 13:22:36

Niestety, rzetelność badawcza nakazywałaby podkreślić, że jeśli osoby z wyższym wykształceniem zarabiają więcej nie jest jeszcze dowodem na to, że dzięki wykształceniu zarabia się więcej. Korelacja nie oznacza związku przyczynowego. Może być tak: zarówno wyższe wykształcenie jak i wyższe zarobki mają inną wspólna przyczynę - np. taką, że osoby te cechuje większa skłonność do podejmowania wyzwań