Ile zarabia radca prawny, a ile specjalista ds. prawnych?

Zarobki radców prawnych i specjalistów ds. prawnych spadły w ostatnim czasie – wynika z najnowszego raportu płacowego AG Test HR "Jesień 2014".
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ile zarabia radca prawny, a ile specjalista ds. prawnych?

PODZIEL SIĘ


Autor: Jolanta Miśków

www.raportplacowy.pl

20 mar 2015 5:00


Zgodnie z danymi raportu płacowego AG Test HR "Jesień 2014" średnie wynagrodzenie radcy prawnego zatrudnionego w firmie wynosi 10831 zł brutto, podczas gdy jeszcze wiosną 2014 r. otrzymywał on pensję w wysokości średnio 12488 zł brutto.

Dziś co czwarty radca prawny otrzymuje nie więcej niż 6183 zł brutto miesięcznie, a 25 proc. radców może liczyć na wynagrodzenia nie mniejsze niż 14843 zł brutto (wiosną 2014 r. była to kwota nie mniejsza niż 16641 zł brutto).

Kierunki prawnicze nie przestają się cieszyć w Polsce popularnością. Na rynek pracy trafia coraz więcej absolwentów prawa. W efekcie firmy nie muszą się o nich specjalnie starać ani też konkurować zarobkami.

Tylko w tym roku, między 11 a 13 marca, do egzaminów adwokackich i radcowskich przystąpiło łącznie ok. 5880 osób, z czego zdecydowaną większość, bo ok. 3680 osób, stanowiły osoby, które zdawały egzamin radcowski.

Z danych Ministerstwa Sprawiedliwości wynika z kolei, że w ubiegłym roku aplikację radcowską rozpoczęło kolejnych 2,3 tys. studentów.

Mniej od radcy prawnego zarabia specjalista ds. prawnych – średnio 5783 zł brutto miesięcznie. Jego wynagrodzenie również spadło w porównaniu do wiosny 2014 r., ale nie tak drastycznie jak w przypadku radcy, bo zaledwie o 200 zł miesięcznie, a nie o ponad 1,6 zł.

Co czwarty specjalista ds. prawnych może liczyć na nie mniej niż 6709 zł brutto miesięcznie, a w przypadku 25 proc. wynagrodzenie nie przekracza 3200 zł brutto.

Skąd tak duże rozbieżności w zarobkach radców prawnych i specjalistów ds. prawnych? Radca prawny to profesjonalny prawnik, który po ukończeniu studiów odbył wymagane szkolenie aplikanckie zakończone trudnym egzaminem państwowym przeprowadzanym przez ministra sprawiedliwości oraz został wpisany na listę radców prawnych.

– Radca prawny spełnia najwyższe wymagania stawiane przez państwo, ustawę, a także przepisy dotyczące etyki zawodowej. W odróżnieniu od prawników bez odbytej aplikacji każdy radca prawny ma ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej na kwotę 1,4 mln zł. Jeśli zatem, jak w każdym zawodzie, zdarzy się pomyłka, można być pewnym, że do sumy 1,4 mln zł roszczenia klienta będą zaspokojone przez ubezpieczyciela – mówi Grzegorz Furgał z Krajowej Rady Radców Prawnych.

Ponadto radca prawny ma uprawnienia do reprezentowania klienta przed sądem we wszystkich rodzajach spraw. Od lipca 2015 roku będzie mógł pełnić funkcję obrońcy w sprawach karnych i karno-skarbowych. Stąd też wyższe wynagrodzenie radcy prawnego od specjalisty nie powinno budzić zdziwienia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

radca 2017-10-12 23:12:34

będą zarabiać coraz mniej bo będzie ich 100000 na rynku a pracy już teraz nie ma dla radców sporo jest bezrobotnych