Ile zarabia programista? Pensje w IT kobiet i mężczyzn

0 0
Ile zarabia programista? Pensje w IT kobiet i mężczyzn
Programistki zatrudnione w firmach o przewadze kapitału polskiego zarabiały w 2015 r. przeciętnie 5 tys. zł brutto miesięcznie. (Fot. PTWP)

• Przeciętne wynagrodzenie programistów wyniosło w ubiegłym roku 6,3 tys. zł brutto miesięcznie.
• Luka płacowa między kobietami a mężczyznami na stanowisku programisty wyniosła w 2015 roku nieco ponad 10 proc.
• W 2015 r. najwyższe wynagrodzenia otrzymywały programistki w wieku od 36 do 40 lat.
• Kobiety programistki specjalizujące się w językach C/C++ oraz PHP zarabiały więcej niż ich koledzy po fachu.

Według popularnego przekonania zawód programisty jest zdominowany przez mężczyzn, a kobiety stanowią w nim zdecydowaną mniejszość i otrzymują niższe wynagrodzenia. Jak zarobki programistek wyglądały na tle wynagrodzeń ich kolegów po fachu oraz na tle przeciętnych wynagrodzeń wszystkich pracujących na tym stanowisku?

Według wyników Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń 2015 przeprowadzonego przez Sedlak&Sedlak, przeciętne wynagrodzenie programistów ogółem (kobiet i mężczyzn) wyniosło 6 300 zł brutto miesięcznie. Kobiety – programistki zarabiały miesięcznie przeciętnie 5 748 zł, a mężczyźni – 6 400 zł brutto. Oznacza to, że luka płacowa na stanowisku programisty wyniosła w 2015 roku nieco ponad 10 proc.

Zarobki na poszczególnych stanowiskach

Kobiety programistki specjalizujące się w językach C/C++ oraz PHP zarabiały więcej niż ich koledzy po fachu. W przypadku programistów specjalizujących się w pozostałych analizowanych językach programowania wyższe wynagrodzenia w 2015 roku otrzymywali mężczyźni.

Zarobki programistek w różnym wieku

W 2015 r. najwyższe wynagrodzenia otrzymywały programistki w wieku od 36 do 40 lat. Połowa z nich zarabiała przynajmniej 8 280 zł brutto miesięcznie. Była to kwota ponad dwukrotnie wyższa niż mediana wynagrodzeń najmłodszych programistek z przedziału wiekowego 18-25 lat.

Więksi płacili więcej

Także i w przypadku programistek potwierdza się zjawisko, że większe przedsiębiorstwa oferują wyższe zarobki. I tak: mediana wynagrodzeń programistek zatrudnionych w mikroprzedsiębiorstwach wyniosła w 2015 roku 4 tys. zł brutto miesięcznie, ale już programistki zatrudnione w największych firmach (liczących ponad 1 tys. pracowników) przeciętnie zarabiały 6 500 zł brutto miesięcznie.

Zarobki w firmach zagranicznych i polskich

Programistki zatrudnione w firmach o przewadze kapitału polskiego zarabiały przeciętnie 5 tys. zł brutto miesięcznie. Natomiast ich koleżanki, które w ubiegłym roku pracowały w firmach o przewadze kapitału zagranicznego, przeciętnie zarabiały 6 800 zł brutto miesięcznie, a więc o 36 proc. więcej.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.