Ile zarabia poseł, minister, premier, prezydent i urzędnik państwowy?

0 0
Ile zarabia poseł, minister, premier, prezydent i urzędnik państwowy?
Dietę otrzymują tylko parlamentarzyści zawodowi, to znaczy tacy, którzy nie wykonują aktualnie innych czynności zawodowych. (fot.: twitter.com/kancelariasejmu)

W nowym projekcie PiS zrezygnowano z podwyższania wynagrodzeń parlamentarzystom. Ile zatem zarabiają rządzący oraz urzędnicy państwowi?

Ustalając wynagrodzenia posłów i senatorów trzeba wyjść od kwoty bazowej, która stanowić będzie podstawę do obliczania wynagrodzeń wszystkich omawianych stanowisk. Kwota bazowa ustalana jest w ustawie budżetowej rok do roku i obecnie wynosi ona 1 766,46 zł. Pozostaje ona niezmieniona od 2008 roku.

Pensja z kilku składników

Wynagrodzenie posłów i senatorów składa się z kilku elementów. Pierwszym elementem ich zarobków jest wynagrodzenie podstawowe, które równa się sumie wynagrodzenia podstawowego i dodatku funkcyjnego podsekretarza stanu i wynosi 9 892,3 zł brutto. Do tego dochodzi dieta poselska, którą można wykorzystać na koszty związane z wykonywaniem zawodu, wynosząca 25 proc. wynagrodzenia, tj. 2 473,08 zł.

Dietę otrzymują tylko parlamentarzyści zawodowi, to znaczy tacy, którzy nie wykonują aktualnie innych czynności zawodowych. Posłowie mogą zrezygnować z diety na rzecz umowy o pracę, bądź prowadzenia działalności gospodarczej. Parlamentarzyści otrzymują również 12 150 zł miesięcznie na prowadzenie biura poselskiego.

Każdy z nich musi prowadzić przynajmniej jedno biuro. Może być ich więcej, jednak dofinansowanie nie jest zależne od liczby filii biura.

Posłowie i senatorowie mogą również liczyć na szereg dodatków, w zależności od ich aktywności w komisjach parlamentarnych. W przypadku pełnienia kilku funkcji, dodatki łączą się do maksymalnej wartości 35 proc. uposażenia, tj. 3 462,21 zł. Zgodnie z ustawą, do uposażenia przysługują następujące dodatki:

• dla przewodniczącego komisji – 20 proc. wynagrodzenia – 1 978,46 zł,
• dla zastępcy przewodniczącego komisji – 15 proc. wynagrodzenia – 1 483,75 zł,
• dla przewodniczącego stałej podkomisji – 10 proc. wynagrodzenia – 989,23 zł.

Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze kwota wolna od podatku. Dla zwykłego obywatela wynosi ona 3 091 zł w skali roku, co daje trochę ponad 257 zł miesięcznie. Parlamentarzystom rocznie przysługuje kwota wolna w wysokości 27 360 zł, co daje 2 280 zł miesięcznie. Odliczana jest ona od kwoty uposażenia, gdyż dieta i ryczałt na prowadzenie biura nie są traktowane jako dochód.

Kierownicze stanowiska państwowe

Wartość wynagrodzeń osób na kierowniczych stanowiskach państwowych oblicza się mnożnikowo, na podstawie kwoty bazowej. Wynosi ona tyle samo od 2008 r. – 1766,46 zł. Poniżej przedstawiamy elemety wynagrodzenia osób na kierowniczych stanowiskach państwowych.

Dodatek za „wieloletnią pracę w urzędach państwowych” otrzymuje się po przepracowaniu minimum pięciu lat w urzędzie. Wynosi on wtedy 5 proc. miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego i wzrasta z każdym kolejnym rokiem pracy aż do maksymalnej wartości 20 proc.

Jeśli chodzi o nagrody jubileuszowe, trafiają one do urzędników z przynajmniej 20-letnim stażem pracy i wynoszą one odpowiednio:

• 75 proc. wynagrodzenia miesięcznego po 20 latach pracy,
• 100 proc. wynagrodzenia miesięcznego po 25 latach pracy,
• 150 proc. wynagrodzenia miesięcznego po 30 latach pracy,
• 200 proc. wynagrodzenia miesięcznego po 35 latach pracy,
• 300 proc. wynagrodzenia miesięcznego po 40 latach pracy,
• 400 proc. wynagrodzenia miesięcznego po 45 latach pracy.

Ponadto w urzędach państwowych tworzone są zakładowe fundusze nagród, wynoszące 8,5 proc. funduszu płac. Rada Ministrów może również utworzyć dodatkowe fundusze nagród, w wysokości 3 proc. funduszu płac. Nagrody te przyznaje się za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej.

Zgodnie z artykułem 26. ustawy o pracownikach urzędów państwowych, urzędnikom przysługują również zwroty za koszty poniesione w podróży służbowej i podczas przenoszenia do pracy w innej miejscowości. W przypadku przenoszenia do innej miejscowości, wypłaca się również dodatek za rozłąkę.

A oto, ile zarabia prezydent, premier, minister i sekretarz stanu:

Wynagrodzenie otrzymują również byli prezydenci RP. Stanowi ono 75 proc. kwoty wynagrodzenia zasadniczego urzędującego prezydenta. Oznacza to, że byli prezydenci otrzymują 9 273,92 zł brutto miesięcznie.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.