Ile zarabia księgowy?

Nawet 10 tys. złotych netto wynagrodzenia może otrzymywać księgowy, kiedy średnia zarobków w tej branży w 2016 roku wynosiła 3,9 tys. Skąd wynikają tak duże różnice i jakie warunki trzeba spełnić, aby zarabiać wysokie kwoty?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ile zarabia księgowy?

PODZIEL SIĘ


Autor: Beata Kostrzycka

10 sty 2018 19:40


  • Dzisiaj księgowy to często także doradca podatkowy i dyrektor finansowy w jednym.
  • Dla osoby dopiero stawiającej pierwsze kroki w tym zawodzie pracodawcy proponują kwotę 2 tys. zł netto, kiedy jeszcze rok temu takie wynagrodzenie było niższe o 500 zł.
  • Jak się okazuje, tendencja zarobków jest wzrostowa i w 2018 roku będą one wynosić nawet 2,5 tys. zł dla początkujących księgowych.

Z upływem lat zawód księgowego przybrał wiele nowych funkcji. - Oprócz typowej pracy administracyjnej, żmudnego opracowywania danych czy monitorowania zachodzących zmian w prawie jego rola obejmuje już znacznie szersze spektrum. Rosnące wymagania na rynku pracy spowodowały, że obecnie zawód ten scala stanowisko księgowego, doradcy podatkowego i dyrektora finansowego w jedno, a osoba posiadająca ich kompetencje jest najbardziej pożądaną w branży - komentuje Beata Kostrzycka, dyrektor ds. rozwoju w MojeBiuro24.pl, platformy dla biur rachunkowych.

Jak mówi, wiąże się to przede wszystkim z potrzebą otoczenia coraz większą troską “swojego” płatnika, a to z kolei przekłada się na nieustanne doradzanie i zapewnienie mu poczucia bezpieczeństwa.

Kompetencje na miarę XXI wieku

Znajomość ustawy o rachunkowości, ordynacji podatkowej, KSR, MSR czy MSSF oraz umiejętność sporządzania sprawozdań finansowych i przejrzystych raportów o sytuacji finansowej jednostki to minimum wiedzy, która klasyfikuje zainteresowanego do objęcia stanowiska samodzielnego księgowego.

Obecnie od księgowych wymaga się również szczegółowej znajomości prawa podatkowego, nie tylko w zakresie poprawnego sporządzania deklaracji podatkowych, ale także efektywnego obniżenia płaconych podatków.

Główny księgowy sprawuje nadzór nad przygotowaniem rocznego budżetu, planów wieloletnich oraz jest odpowiedzialny za płynność finansową jednostki. Do jego obowiązków należy również negocjowanie umów np. z bankami czy firmami leasingowymi, a to z kolei wymusza rozumienie zasad handlowych i biznesowych.

Dla osoby dopiero stawiającej pierwsze kroki w tym zawodzie pracodawcy proponują kwotę 2 tys. zł netto, kiedy jeszcze rok temu takie wynagrodzenie było niższe o 500 zł.Jak się okazuje, tendencja zarobków jest wzrostowa i w 2018 roku będą one wynosić nawet 2,5 tys. zł dla początkujących księgowych.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.