Ile tak naprawdę zarabia szef Tesli Elon Musk?

Tesla Motors to dziecko amerykańskiego biznesmena Elona Muska. Jakie są jego dochody?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ile tak naprawdę zarabia szef Tesli Elon Musk?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

14 wrz 2017 10:20


• Pochodzący z RPA miliarder Elon Musk dorobił się fortuny jako współzałożyciel PayPal Inc. – obecnie giganta na rynku płatności elektronicznych.

• Poza Tesla Motors rozwija także swoją prywatną firmę SpaceX, zajmującą się prywatnymi przewozami kosmicznymi.

• Fortunę Muska szacuje się obecnie na blisko 15,5 mld dol. (maj 2017 r).

• Elon Musk oficjalnie zarabia 45 936 dol. z tytułu szefowania Tesla Motors.

Tesla to pochodna misji Muska – wprowadzenia do masowej produkcji stosunkowo taniego samochodu elektrycznego i przekierowania ludzkości na tory energii odnawialnej. Spółka jest obecnie drugim na świecie producentem samochodów elektrycznych. W firmie zatrudnionych jest ponad 30 tysięcy osób. Siedziba główna zlokalizowana jest w Dolinie Krzemowej – w Palo Alto, a najważniejsze zakłady znajdują się m.in. w Nevadzie.

Tesla inwestuje także w technologię pojemnych baterii oraz rozbudowuje sieć punktów ładowania w USA, Europie i Chinach. Ceny akcji firmy poszybowały w górę, gdy ta ogłosiła, że w pierwszym kwartale wyprodukowała 25 tys. aut, czyli o blisko 70 proc. więcej niż rok temu.W maju 2017 r/ jedną akcję można było kupić za blisko 322 dol., przy czym analitycy podkreślają, że realna wartość jest blisko o połowę mniejsza. Reszta to emocje inwestorów, umiejętnie podgrzewane przez showmena i wizjonera, jakim niewątpliwie jest Elon Musk.

Czytaj też: Elon Musk z Tesli o "produkcyjnym piekle". Pracownicy już się boją

Tymczasem od 14 lat istnienia spółki, Tesla jeszcze nigdy nie zanotowała zysku. Straty za 2016 rok spółka tłumaczyła wysokimi kosztami produkcji Modelu 3, który ma wkrótce wejść na rynek. A także kosztami zakupu w listopadzie 2016 roku spółki SolarCity, producenta paneli słonecznych, zarządzanego przez kuzyna Muska – Lyndon’a Rive’a.

Ile oficjalnie zarabia Elon Musk?

Elon Musk oficjalnie zarabia 45 936 dol. z tytułu szefowania Tesla Motors. Skąd taka wysokość? To po prostu pensja minimalna stanu Kalifornia, gdzie znajduje się siedziba spółki. Co więcej, odkąd szefuje on firmie, jeszcze nigdy nie podjął swojego wynagrodzenia.

Pozostali dyrektorzy wykonawczy mogą liczyć na lepsze pensje – ich wynagrodzenie zasadnicze waha się od ok. 250 do 500 tys. dol. Jeffrey B. Straubel – dyrektor wykonawczy odpowiedzialny za ważną dla spółki technologię otrzymał w 2016 roku ponad 7,5 mln dol. w opcjach spółki na akcję.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.