Ile chcę zarabiać, a ile mogę powiedzieć to dwie różne sprawy

0 0
Ile chcę zarabiać, a ile mogę powiedzieć to dwie różne sprawy

„Jakie są Pani/ Pana oczekiwania finansowe?” – to według kandydatów, jedno z najważniejszych, ale i najtrudniejszych pytań zadawanych w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Kandydaci obawiają się ujawnić poziom swoich oczekiwań finansowych, aby nie przekroczyć budżetu przewidzianego przez pracodawcę i w efekcie, nie zmniejszyć szans na otrzymanie oferty.

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie: „Czy moje oczekiwania finansowe są wygórowane, czy też mieszczą się w średniej rynkowej?" należy zwrócić uwagę na kilka czynników. Antal International przedstawia, jak sytuacja wygląda w przypadku osób starających się o pracę w księgowości.

Lokalizacja

Czynnikiem istotnie różnicującym poziom oferowanego wynagrodzenia jest województwo, z jakim kandydat wiąże zawodową przyszłość. Niezmiennie, najwyższy poziom wynagrodzeń utrzymuje się w Warszawie. Zagraniczni inwestorzy oraz firmy wchodzące na rynek Polski rozpoczynają najczęściej swoją działalność właśnie od stolicy.

Należy jednak pamiętać, że wysokość zarobków w Warszawie, nie jest reprezentatywna dla całego województwa mazowieckiego. Średnie wynagrodzenie młodszego księgowego w stolicy wynosi 4 200 zł brutto miesięcznie. Województwo łódzkie oraz świętokrzyskie oferują najniższe pensje. Młodszy księgowy może liczyć na ofertę płacową na poziomie 2 500 zł brutto miesięcznie.

Branża

Niemniej istotna od lokalizacji jest branża, do jakiej kandydat aplikuje. Wpływ na płace w danej branży ma z pewnością aktualna sytuacja gospodarcza, jednak niezmiennie na szczycie sektorów, które oferują najwyższy poziom wynagrodzeń plasuje się m.in. farmacja, IT, energetyka i branża paliwowa. Główna księgowa pracująca w międzynarodowej firmie farmaceutycznej może liczyć na pensję miesięczną w wysokości 17-21 tys. zł brutto.

Podobne wynagrodzenie w dziale księgowym można uzyskać w branży IT. Obecny stan gospodarki spowodował zmniejszenie tempa rozwoju sektora budowlanego, co w oczywisty sposób wpływa na obniżenie wysokości wynagrodzenia w tej branży. Główna księgowa odpowiadająca za księgowość firmy projektowo-budowlanej otrzymuje średnio 11 000-12 000 zł brutto miesięcznej pensji.

Doświadczenie oraz wiedza kandydata

Dokonując analizy powyższych czynników, należy w ramach podsumowania, odpowiedzieć sobie na najważniejsze pytanie. Czy moja wiedza oraz doświadczenie jest konkurencyjne na rynku finansowo-księgowym? Dobry specjalista jest w stanie otrzymać wyższe wynagrodzenie, jeżeli wykaże przyszłemu pracodawcy szereg korzyści wynikających z jego zatrudnienia.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.