IKS Solino: 39. dzień strajku głodowego. Będzie nowa strategia spółki?

6
IKS Solino: 39. dzień strajku głodowego. Będzie nowa strategia spółki? fot. nszzsolidarność
Rafał Baniak, podsekretarz stanu w resorcie Skarbu Państwa odpowiadał dziś w Sejmie na pytania posłów SLD, dotyczące bieżącej sytuacji w IKS oraz planów rozwojowych tej spółki w związku z trwającym tam od ponad miesiąca protestem głodowym pracowników.

REKLAMA


Puls HR Puls HR

IKS Solino: 39. dzień strajku głodowego. Będzie nowa strategia spółki?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

27 lis 2014 20:03


Według PKN Orlen, nieobowiązujący już w IKS pakiet socjalny nie koncentrował się na gwarancjach socjalnych dla pracowników, a zapisane tam czasowe gwarancje zatrudnienia wygasły w 2000 r.

Właścicielem IKS, gdzie w wyeksploatowanych kawernach solnych znajdują się podziemne magazyny strategicznych dla kraju rezerw ropy naftowej i paliw, jest PKN Orlen.

Powodem rozpoczęcia tam protestu głodowego było wypowiedzenie przez płocki koncern pakietu gwarancji socjalnych z 1996 r. Dokument ten zawierał m.in. zapis przewidujący doprowadzenie budowanych w IKS podziemnych magazynów na ropę naftową i paliwa do pełnej zdolności operacyjnej.

Czytaj też: Fala protestów w polskich firmach. Strajki w PKN Orlen, IKS Solino, PKP Cargo, Poczcie Polskiej

Według związkowców spółki, magazyny nie spełniają obecnie roli, do jakiej zostały utworzone. Związki IKS chcą też uregulowania spraw pracowniczych, w tym układu zbiorowego.

Jak podkreślił Baniak, z informacji otrzymanych przez ministerstwo skarbu państwa z PKN Orlen wynika, że zarząd IKS przygotował aktualizację strategii, która niebawem zostanie przedłożona do zatwierdzenia radzie nadzorczej.

"Zakładane w IKS Solino programy inwestycyjne i rozwojowe nie mają na celu likwidacji spółki. Przygotowana przez zarząd nowa strategia ukierunkowana jest na wzrost wartości IKS Solino" - podkreślił.

Czytaj też: To już pewne: W Orlenie zmieni się system pracy. Czy będą więc zwolnienia?

Baniak zaznaczył, że "program inwestycyjny do roku 2017 w oparciu o przyjętą strategię ma zapewnić bezpieczeństwo w zakresie wywiązywania się z obowiązków wobec państwa, jak również stabilną sytuację finansową IKS Solino".

Zwrócił także uwagę, że podnoszone przez protestujących w IKS wypowiedzenie pakietu gwarancji socjalnych "wynika z faktu, że zobowiązania w nim zawarte zostały zrealizowane".

Poseł SLD Tadeusz Tomaszewski przypomniał, że w IKS od 38 dni trwa protest głodowy pracowników, którzy domagają się m.in. zaprzestania zastraszania i mobbingu, przestrzegania przez PKN Orlen pakietu socjalnego, gwarantującego rozwój inowrocławskiej spółki oraz powołania niezależnej od płockiego koncernu rządowej komisji do oceny sprawności stanu układu logistycznego podziemnych magazynów ropy i paliw.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.