IKS Solino: 39. dzień strajku głodowego. Będzie nowa strategia spółki?

0 0

Rafał Baniak, podsekretarz stanu w resorcie Skarbu Państwa odpowiadał dziś w Sejmie na pytania posłów SLD, dotyczące bieżącej sytuacji w IKS oraz planów rozwojowych tej spółki w związku z trwającym tam od ponad miesiąca protestem głodowym pracowników.

IKS Solino: 39. dzień strajku głodowego. Będzie nowa strategia spółki?
fot. nszzsolidarność

Według PKN Orlen, nieobowiązujący już w IKS pakiet socjalny nie koncentrował się na gwarancjach socjalnych dla pracowników, a zapisane tam czasowe gwarancje zatrudnienia wygasły w 2000 r.

Właścicielem IKS, gdzie w wyeksploatowanych kawernach solnych znajdują się podziemne magazyny strategicznych dla kraju rezerw ropy naftowej i paliw, jest PKN Orlen.

Powodem rozpoczęcia tam protestu głodowego było wypowiedzenie przez płocki koncern pakietu gwarancji socjalnych z 1996 r. Dokument ten zawierał m.in. zapis przewidujący doprowadzenie budowanych w IKS podziemnych magazynów na ropę naftową i paliwa do pełnej zdolności operacyjnej.

Czytaj też: Fala protestów w polskich firmach. Strajki w PKN Orlen, IKS Solino, PKP Cargo, Poczcie Polskiej

Według związkowców spółki, magazyny nie spełniają obecnie roli, do jakiej zostały utworzone. Związki IKS chcą też uregulowania spraw pracowniczych, w tym układu zbiorowego.

Jak podkreślił Baniak, z informacji otrzymanych przez ministerstwo skarbu państwa z PKN Orlen wynika, że zarząd IKS przygotował aktualizację strategii, która niebawem zostanie przedłożona do zatwierdzenia radzie nadzorczej.

"Zakładane w IKS Solino programy inwestycyjne i rozwojowe nie mają na celu likwidacji spółki. Przygotowana przez zarząd nowa strategia ukierunkowana jest na wzrost wartości IKS Solino" - podkreślił.

Czytaj też: To już pewne: W Orlenie zmieni się system pracy. Czy będą więc zwolnienia?

Baniak zaznaczył, że "program inwestycyjny do roku 2017 w oparciu o przyjętą strategię ma zapewnić bezpieczeństwo w zakresie wywiązywania się z obowiązków wobec państwa, jak również stabilną sytuację finansową IKS Solino".

Zwrócił także uwagę, że podnoszone przez protestujących w IKS wypowiedzenie pakietu gwarancji socjalnych "wynika z faktu, że zobowiązania w nim zawarte zostały zrealizowane".

Poseł SLD Tadeusz Tomaszewski przypomniał, że w IKS od 38 dni trwa protest głodowy pracowników, którzy domagają się m.in. zaprzestania zastraszania i mobbingu, przestrzegania przez PKN Orlen pakietu socjalnego, gwarantującego rozwój inowrocławskiej spółki oraz powołania niezależnej od płockiego koncernu rządowej komisji do oceny sprawności stanu układu logistycznego podziemnych magazynów ropy i paliw.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.