Ikea: 17 mln zł na plan emerytalny dla pracowników w Polsce

Ikea zainwestowała 17 mln zł w plan emerytalny dla swoich pracowników. Dodatkowe wsparcie planu stanowi program lojalnościowy Tack!, za pośrednictwem którego firma dzieli się z pracownikami wypracowanym zyskiem.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ikea: 17 mln zł na plan emerytalny dla pracowników w Polsce

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

5 paź 2015 13:43


W przeprowadzonym badaniu Great Place to Work ponad 80 proc. pracowników wybranych spółek Ikea zadeklarowało chęć pozostania w firmie w perspektywie długoterminowej.

- Chcemy budować z naszymi pracownikami długotrwałe relacje i odpowiadać na ich potrzeby, dlatego zdecydowaliśmy się zainwestować w ich przyszłość i zadbać o nich również w okresie emerytalnym – powiedział Michał Pióro, dyrektor HR Ikea Retail.

Wprowadzając plan emerytalny, Ikea dołączyła do wąskiego grona firm w Polsce, które oferują swoim pracownikom tego rodzaju benefity. Obecnie jedynie około 2,5 proc. pracujących w Polsce jest objętych pracowniczymi programami emerytalnymi.

Tylko Ikea zapewnia połączenie pracowniczego programu emerytalnego (PPE) oraz pracowniczego programu oszczędnościowego (PPO) z możliwością gromadzenia przez pracownika składek na indywidualnym koncie emerytalnym (IKE) i indywidualnym koncie zabezpieczenia emerytalnego (IKZE).

- Dajemy naszym pracownikom nie tylko możliwość systematycznego gromadzenia środków finansowych, ale także możliwość samodzielnego odkładania funduszy na emeryturę. Wierzymy, że w przyszłości może to być znaczący dodatek do ich budżetu – dodał Michał Pióro.

200 mln euro w całej Ikei

PPE i PPO finansowane są przez Ikea z dwóch źródeł. PPE zasilane jest poprzez wpłatę składki podstawowej, która stanowi stały procent od wynagrodzenia pracownika. Natomiast środki przekazywane do PPO pochodzą z Programu Lojalnościowego Tack!.

„Tack!” oznacza po szwedzku „Dziękuję!” – w ten sposób firma dziękuje pracownikom za ich pracę i dzieli się z nimi swoim sukcesem. Wpłacana kwota Tack! ustalana jest corocznie i zależy od osiągniętych przez Ikea celów wyznaczonych w planach biznesowych. W roku finansowym 2014, w całej grupie Ikea, na program przeznaczonych zostało 200 mln euro.

Łącznie Ikea zatrudnia w Polsce około 13 tys. pracowników, w tym ponad 10 tys. w części produkcyjnej - Ikea Industry. Z planu emerytalnego Ikea mogą korzystać na tych samych zasadach wszyscy pracownicy, bez względu na zajmowane stanowisko.

- Dzięki nowym inicjatywom, każda z ponad 10 tysięcy osób, które pracują w Ikea Industry, otrzyma możliwość skorzystania z planu emerytalnego – powiedziała Magdalena Michalak, HR menadżer Ikea Industry Poland.

W 13 lokalizacjach w Polsce znajdują się tartaki i fabryki mebli oraz komponentów meblowych Ikea Industry, w których pracuje ok. 10 tys. osób.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.