Ich średnia płaca bez dodatków wynosi niemal 7 tys. zł. Ile tak naprawdę zarabiają górnicy?

Zarobki i przywileje emerytalne górników od lat budzą wiele emocji. Z jednej strony – podawane przez GUS średnie płace zdecydowanie przekraczają średnią krajową. Z drugiej – przedstawiciele górników twierdzą, że przeciętna pensja w tej branży jest silnie zawyżana przez wysokie wypłaty dla zarządów spółek.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ich średnia płaca bez dodatków wynosi niemal 7 tys. zł. Ile tak naprawdę zarabiają górnicy?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

30 wrz 2014 10:05


Ogólne dane o średnich zarobkach w branży nie dają, rzecz jasna, informacji o faktycznych przychodach na poszczególnych stanowiskach. Sedlak & Sedlak zbadał więc wynagrodzenia górników bardziej szczegółowo.

Czytaj też: Solidarność: Rozważana przez JSW likwidacja deputatów emeryckich wielkim zaskoczeniem

Dane o średnich płacach na konkretnych stanowiskach produkcyjnych nie są zawyżone przez wysokie stawki menedżerów. W wyliczeniach uwzględnione są w odpowiedniej proporcji dodatkowe roczne wypłaty z zysku, trzynaste pensje, dodatkowa wypłata z okazji Barbórki (tzw. czternastka), nagrody regulaminowe i uznaniowe oraz inne dodatki (np. deputat węglowy).

Ile naprawdę zarabia górnik?

Robotnicy w górnictwie – także ci, którzy muszą pracować pod ziemią – po uwzględnieniu dodatków rocznych, premii regulaminowych, dodatków za pracę zmianową i w nadgodzinach oraz nagród i deputatów, zarabiali w 2012 roku średnio od 5 626 zł dla robotników dołowych po 7 214 zł dla górników eksploatacji podziemnej. Tymczasem średnia płaca w całej branży wyniosła w 2013 roku 6 744 zł.

Wyższe pensje dla górników z większym stażem

Z przepisów Karty Górnika, uchwalonej, co ciekawe, 30 grudnia 1981 roku, wynikają różnego rodzaju przywileje związane wprost ze stażem pracy w górnictwie. Między innymi jest to dodatek zwiększający miesięczne wynagrodzenie o kwoty od 20 proc. pensji od drugiego miesiąca przepracowanego pod ziemią do 60 proc. dla tych, którzy zjeżdżają do pracy pod ziemię stale od 15 lat.

Czytaj też: Czerkawski: w kopalni Kazimierz-Juliusz nie będzie łatwo i przyjemnie

Do tego dochodzą nagrody jubileuszowe za przepracowanie kolejnych okresów. I tak, na 15. rocznicę zatrudnienia górnik dostaje nagrodę w wysokości 75 proc. miesięcznego wynagrodzenia, za 20 lat pracy – 100 proc., a aż do czterech miesięcznych pensji po 50 latach pracy.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

7 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

jan 2014-11-04 22:02:50

pasożyty za nasze pieniądze

Krzysztof 2014-10-01 11:40:25

Chcialbym zobaczyc te pieniadze i ta 13 pensje ktora jest tylko w budrzetowce bo na kopalni nie ma jej od wielu lat, lepiej bylo by wziasc sie za mundorowych zarabiaja tak samo i tak samo odhodza na emerytury tylko ich jest wiele wiecej .

Misia 2014-10-01 07:36:35

Rozumiem, że wszystkie podane w tekście stawki wynagrodzenia są kwotami brutto? Nie należy zapominać, że górnicy płacą bardzo wysokie składki, czyli od kwoty np. 5 tysięcy odejmujemy 2 na. Zostają 3 tysiące na ręke (to już z uwzględnieniem trzynastej pensji i wszystkich dodatków). Czy faktycznie to sa takie duże pieniądze?