Ich średnia płaca bez dodatków wynosi niemal 7 tys. zł. Ile tak naprawdę zarabiają górnicy?

0 0
Ich średnia płaca bez dodatków wynosi niemal 7 tys. zł. Ile tak naprawdę zarabiają górnicy?

Zarobki i przywileje emerytalne górników od lat budzą wiele emocji. Z jednej strony – podawane przez GUS średnie płace zdecydowanie przekraczają średnią krajową. Z drugiej – przedstawiciele górników twierdzą, że przeciętna pensja w tej branży jest silnie zawyżana przez wysokie wypłaty dla zarządów spółek.

Ogólne dane o średnich zarobkach w branży nie dają, rzecz jasna, informacji o faktycznych przychodach na poszczególnych stanowiskach. Sedlak & Sedlak zbadał więc wynagrodzenia górników bardziej szczegółowo.

Czytaj też: Solidarność: Rozważana przez JSW likwidacja deputatów emeryckich wielkim zaskoczeniem

Dane o średnich płacach na konkretnych stanowiskach produkcyjnych nie są zawyżone przez wysokie stawki menedżerów. W wyliczeniach uwzględnione są w odpowiedniej proporcji dodatkowe roczne wypłaty z zysku, trzynaste pensje, dodatkowa wypłata z okazji Barbórki (tzw. czternastka), nagrody regulaminowe i uznaniowe oraz inne dodatki (np. deputat węglowy).

Ile naprawdę zarabia górnik?

Robotnicy w górnictwie – także ci, którzy muszą pracować pod ziemią – po uwzględnieniu dodatków rocznych, premii regulaminowych, dodatków za pracę zmianową i w nadgodzinach oraz nagród i deputatów, zarabiali w 2012 roku średnio od 5 626 zł dla robotników dołowych po 7 214 zł dla górników eksploatacji podziemnej. Tymczasem średnia płaca w całej branży wyniosła w 2013 roku 6 744 zł.

Wyższe pensje dla górników z większym stażem

Z przepisów Karty Górnika, uchwalonej, co ciekawe, 30 grudnia 1981 roku, wynikają różnego rodzaju przywileje związane wprost ze stażem pracy w górnictwie. Między innymi jest to dodatek zwiększający miesięczne wynagrodzenie o kwoty od 20 proc. pensji od drugiego miesiąca przepracowanego pod ziemią do 60 proc. dla tych, którzy zjeżdżają do pracy pod ziemię stale od 15 lat.

Czytaj też: Czerkawski: w kopalni Kazimierz-Juliusz nie będzie łatwo i przyjemnie

Do tego dochodzą nagrody jubileuszowe za przepracowanie kolejnych okresów. I tak, na 15. rocznicę zatrudnienia górnik dostaje nagrodę w wysokości 75 proc. miesięcznego wynagrodzenia, za 20 lat pracy – 100 proc., a aż do czterech miesięcznych pensji po 50 latach pracy.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (7)

 • pasożyty za nasze pieniądze
 • Chcialbym zobaczyc te pieniadze i ta 13 pensje ktora jest tylko w budrzetowce bo na kopalni nie ma jej od wielu lat, lepiej bylo by wziasc sie za mundorowych zarabiaja tak samo i tak samo odhodza na emerytury tylko ich jest wiele wiecej .
 • Rozumiem, że wszystkie podane w tekście stawki wynagrodzenia są kwotami brutto? Nie należy zapominać, że górnicy płacą bardzo wysokie składki, czyli od kwoty np. 5 tysięcy odejmujemy 2 na. Zostają 3 tysiące na ręke (to już z uwzględnieniem trzynastej pensji i wszystkich dodatków). Czy faktycznie to sa takie duże pieniądze?

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

POLECAMY W SERWISACH

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.