GUS: Pensje i zatrudnienie w listopadzie w górę

Z najnowszych danych GUS wynika, że w listopadzie przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 4 164,01 zł brutto. To wzrost aż o 4 proc. w stosunku do ubiegłego roku i o 1,3 proc. w porównaniu do października.
REKLAMA
Puls HR Puls HR

GUS: Pensje i zatrudnienie w listopadzie w górę

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

16 gru 2015 18:48


- Ten wzrost nie jest zaskoczeniem - ocenia najświeższe dane Agnieszka Zielińska z Polskiego Forum HR. - Oprócz stałej dynamiki wzrostu płac mamy na rynku do czynienia z walką o pracownika, która rozlała się na wiele branż i dotyczy już nie tylko specjalistów IT, ale i wykwalifikowanych pracowników produkcji. To powoduje, że firmy muszą konkurować płacami - wyjaśnia.

Jak podkreśla - nic nie wskazuje na to, aby ten trend miał się odwrócić, tym bardziej, że apetyt firm na pracowników rośnie - według danych GUS, w listopadzie w sektorze przedsiębiorstw zatrudnionych było 5 milionów 616,7 tys. Polaków. To wzrost o 0,2 proc. w porównaniu do października i o 1,2 proc. w porównaniu do ubiegłego roku.

Potwierdza to również globalna analiza "Barometr rynku HR" firmy Michael Page, zgodnie z którą, w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy połowa osób zajmujących się sprawami pracowniczymi spodziewa się wzrostu zatrudnienia, a co trzecia organizacja zwiększyła budżet przeznaczony na rekrutację.

Żeby zaspokoić swoje potrzeby kadrowe firmy będą płacić coraz więcej. – Wcale bym się nie zdziwił, gdyby pensje rosły w tempie 7–8 proc. rocznie, co przy takim rynku pracy jest bardzo możliwe – przekonuje Paweł Wierzbicki, dyrektor w Michael Page.

Jego zdaniem wszystkie przedsiębiorstwa we wszystkich branżach - łącznie z produkcją - zgłaszają popyt na pracowników. Taka skala podwyżek jest jednak możliwa, pod warunkiem że gospodarka utrzyma tempo rozwoju.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.