GUS: Pensje i zatrudnienie w listopadzie w górę

Z najnowszych danych GUS wynika, że w listopadzie przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 4 164,01 zł brutto. To wzrost aż o 4 proc. w stosunku do ubiegłego roku i o 1,3 proc. w porównaniu do października.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

GUS: Pensje i zatrudnienie w listopadzie w górę

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

16 gru 2015 18:48


- Ten wzrost nie jest zaskoczeniem - ocenia najświeższe dane Agnieszka Zielińska z Polskiego Forum HR. - Oprócz stałej dynamiki wzrostu płac mamy na rynku do czynienia z walką o pracownika, która rozlała się na wiele branż i dotyczy już nie tylko specjalistów IT, ale i wykwalifikowanych pracowników produkcji. To powoduje, że firmy muszą konkurować płacami - wyjaśnia.

Jak podkreśla - nic nie wskazuje na to, aby ten trend miał się odwrócić, tym bardziej, że apetyt firm na pracowników rośnie - według danych GUS, w listopadzie w sektorze przedsiębiorstw zatrudnionych było 5 milionów 616,7 tys. Polaków. To wzrost o 0,2 proc. w porównaniu do października i o 1,2 proc. w porównaniu do ubiegłego roku.

Potwierdza to również globalna analiza "Barometr rynku HR" firmy Michael Page, zgodnie z którą, w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy połowa osób zajmujących się sprawami pracowniczymi spodziewa się wzrostu zatrudnienia, a co trzecia organizacja zwiększyła budżet przeznaczony na rekrutację.

Żeby zaspokoić swoje potrzeby kadrowe firmy będą płacić coraz więcej. – Wcale bym się nie zdziwił, gdyby pensje rosły w tempie 7–8 proc. rocznie, co przy takim rynku pracy jest bardzo możliwe – przekonuje Paweł Wierzbicki, dyrektor w Michael Page.

Jego zdaniem wszystkie przedsiębiorstwa we wszystkich branżach - łącznie z produkcją - zgłaszają popyt na pracowników. Taka skala podwyżek jest jednak możliwa, pod warunkiem że gospodarka utrzyma tempo rozwoju.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.