GPW: Prezesom spółek płaci się za wyniki?

Czy w Polsce - podobnie jak w Stanach Zjednoczonych - wynagrodzenie prezesów spółek giełdowych również zależne jest od wyników zarządzanych przez nich firm?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

GPW: Prezesom spółek płaci się za wyniki?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk/mat. pras.

24 mar 2016 12:14


Sezon rocznych sprawozdań finansowych spółek notowanych na GPW rozpoczął się na dobre. Kolejne spółki prezentują swoje osiągnięcia. Za wynikami każdej spółki stoi wielu ludzi, ale odpowiedzialność za nie ponosi już jedna osoba - prezes.

Na najbardziej rozwiniętym rynku finansowym świata, czyli w USA, ogromny nacisk kładzie się na to, aby wynagrodzenie prezesa spółki było w dużej mierze zależne od wyników finansowych zarządzanego przez niego przedsiębiorstwa. Niejednokrotnie aż 80 - 90 proc. wynagrodzenia CEO w USA stanowi premia, przyznawana dopiero po osiągnięciu określonych celów.

Sedlak & Sedlak postanowił przyjrzeć się, czy w Polsce wynagrodzenie prezesów spółek giełdowych również zależne jest od wyników zarządzanych przez nich firm.

Miary wyników spółki

Aby odpowiedzieć na postawione wyżej pytanie, trzeba określić co uznajemy za „wynik”. Jako dobre miary wyniku spółki giełdowej można uznać takie wskaźniki, które pozwalają określić, czy spółka zwiększa swoją wartość dla akcjonariuszy. Z całą pewnością są to miary, takie jak: zysk netto, EBITDA, zysk na akcje.

W istocie wymienione mierniki często stanowią podstawę do wypłaty premii dla menedżerów spółek giełdowych w Stanach Zjednoczonych. Przedsiębiorstwa w USA jako podstawę do stwierdzenia, czy dyrektorowi zarządzającemu należy się premia stosują także zwrot z akcji, z tego powodu Sedlak&Sedlak postanowił dodać także tę miarę do naszej analizy. Trzeba pamiętać, że wynagrodzenie prezesa zależy też od wielkości spółki, dlatego jako zmienną kontrolną zastosowaliśmy przychody generowane przez spółkę.

Metodologia badania

Do analizy Sedlak&Sedlak włączył wynagrodzenia prezesów spółek notowanych na GPW za 2014 rok. W analizie uwzględniono tylko CEO, ze spółek o przychodach od 20 mln zł do 7 mld zł, którzy przepracowali w przedsiębiorstwie pełny rok kalendarzowy. Rozpatrywane były uposażenia w przedziale od 100 tys. zł do 2 600 tys. zł. W efekcie w całej próbie znalazło się 238 osób. Oprócz ogólnej analizy, prezesów podzielono w podgrupy według wielkości firmy (mierzonej wielkością przychodów), którą zarządzają.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.