Gorący okres dla sprzątaczek i pomocy domowych. Ile mogą zarobić?

Święta zbliżają się wielkimi krokami. Polacy kupują prezenty, ubierają choinki oraz przygotowują barszcz z uszkami. Jeśli zabraknie im czasu na świąteczne porządki, pracę zlecą komuś innemu. Ile za to płacą?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Gorący okres dla sprzątaczek i pomocy domowych. Ile mogą zarobić?

PODZIEL SIĘ


Autor: jm/mat.pras.

18 gru 2014 16:04


Przeciętne zarobki sprzątaczek i pomocy domowych wynosiły w 2012 r. 1 926 zł brutto - podaje GUS. Myjący szyby i praczki zarabiali średnio o 99 zł więcej, a ich płaca wyniosła 2 025 zł.

Średnia krajowa w tym czasie wyniosła 3 896 zł brutto – wynagrodzenia osób sprzątających były więc od niej dwa razy niższe.

Zarobki w tych zawodach były wyższe w sektorze publicznym niż w prywatnym. Największą różnicę widać w grupie osób pracujących jako sprzątaczka i pomoc domowa. Ich przeciętne zarobki w sektorze publicznym wyniosły 2 040 zł brutto, natomiast sektor prywatny płacił o 247 zł mniej – 1 793 zł brutto.

 

Należy również wziąć pod uwagę, że część pracowników zatrudnionych przy sprzątaniu lub jako pomoc domowa pracuje „na czarno”. Sedlak&Sedlak zbadał ich wynagrodzenia we wrześniu 2014 roku, stosując metodę wywiadów telefonicznych. Ankieterzy dodzwonili się zarówno do osób prywatnych, jak i do oficjalnie funkcjonujących firm.

Spośród ankietowanych osób prywatnych wszystkie twierdziły, że jest to dla nich praca dorywcza i wykonują ją jedynie bez rachunku. Za godzinę sprzątania zapłacić trzeba było od 15 do 50 zł, mediana kwot wyniosła 20 zł.

Cena zawierała jedynie robociznę, bez środków czystości. Ze względu na to, że żaden z ankietowanych nie był skłonny wystawić za swoje usługi rachunku, był to zarobek netto, czyli trafiający w całości do kieszeni osób zatrudnianych przy sprzątaniu.

*Materiał opracowany przez Sedlak&Sedlak

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.