Godziwa płaca minimalna... czyli jaka?

Istnieje wiele definicji płacy godziwej. Różne międzynarodowe organizacje przyjmują inne podejścia do tej kwestii. Rada Europy wydała Europejską Kartę Społeczną, która określa tę kwestię.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Godziwa płaca minimalna... czyli jaka?

PODZIEL SIĘ


Autor: jm/mat.pras.

29 kwi 2015 9:27


Dokument Rady Europy określa płacę godziwą jako taką, która stanowi co najmniej 50-60 proc. płacy średniej w danym państwie.

Czytaj też: Związki zawodowe domagają się zwiększenia płacy minimalnej do 2800 zł. Będzie protest

Światowa Organizacja Pracy (ILO) również uważa, że płaca minimalna, aby mogła być nazwana sprawiedliwą, musi wynosić co najmniej 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Najbardziej restrykcyjne podejście głosi Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Według niej płaca godziwa powinna być na poziomie 2/3 mediany zarobków w danym kraju, a 50 proc. mediany płacy krajowej jest progiem ubóstwa.

Zgodnie z definicją stosowną przez Radę Europy i Światową Organizację Pracy, płaca minimalna jest zarazem godziwą jedynie w dwóch z poniższych państw: w Słowenii i w Luksemburgu. Stanowi ona kolejno 53,2 proc. i 50,4 proc. średniego wynagrodzenia w tych państwach.


Najniższy odsetek płacy minimalnej jako średniego wynagrodzenia, nie przekraczający 40 proc., notuje się w Bułgarii, Chorwacji, Rumunii, Hiszpanii, Słowacji, Estonii i Czechach.

*Materiał opracowany przez Sedlak&Sedlak.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.