Gertruda Uścińska, prezes ZUS o obniżeniu wieku emerytalnego

0 0
Gertruda Uścińska, prezes ZUS o obniżeniu wieku emerytalnego
Rząd zapowiada obniżenie wieku emerytalnego już w przyszłym roku. (Fot. pixabay)

- Należy zrobić wszystko, aby emerytury (po obniżeniu wieku emerytalnego - przyp. red.) nie były niższe niż 40 procent ostatniego wynagrodzenia za pracę - mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Rząd zapowiada obniżenie wieku emerytalnego już w przyszłym roku. - Aby świadczenia emerytalne mogły być wypłacane bezpiecznie i bez opóźnień po podjęciu takiej decyzji, Zakład Ubezpieczeń Społecznych musi się do tego odpowiednio przygotować - mówiła na antenie radiowej Jedynki prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Jak wyjaśnia, zakład potrzebuje czasu, aby po uchwaleniu zmian, przygotować się do ich realizacji. - To jest kilka miesięcy ze względu na procedury oraz dostosowanie systemu informatycznego - mówi prezes ZUS.

Czytaj też: Świadczenia socjalne: Dodatek do emerytury i renty bez wpływu na kryteria dochodowe

Obniżenie wieku emerytalnego dla mężczyzn do 65 roku życia i dla kobiet do 60 roku życia oznacza, że osoby, które zdecydują się na przejście na emeryturę w tym wieku będą otrzymywały niskie świadczenia.

Dotyczy to szczególnie kobiet. - Należy zrobić wszystko, aby emerytury nie były niższe niż 40 procent ostatniego wynagrodzenia za pracę - podkreślała prezes ZUS.

- Taki standard minimalny, wynikający z Konwencji 102 wynosi 40 procent typowo uprawnionego i ubezpieczonego pracownika – podkreśla prezes ZUS.

Jak dodaje Uścińska, trzeba mieć to na uwadze, przy tych pracach, które są prowadzone. - Emerytura musi spełniać te funkcje bezpieczeństwa materialnego - mówi.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (3)

 • Recepta jest banalna... wprowadzić jasne i czytelne procedury - zwolnić legiony urzędników Zakładu Udręki Społecznej, "ozusować" służby mundurowe i wszystkim obecnie uprzywilejowanym "emerytom" obniżyćświadczenia emerytalne do rozsądnej wysokości np średniej krajowej... niech byli ubecy mają dużo mniejsze emeryturki - nie muszą latać do Londynu na zakupy....
 • Każdy powinien płacić na swoją emeryturę[ budżetówka przedewszystkim] wtedy nie będzie brakować na emerytury.
 • sobie niech ustali 200%- a co, za ciężką i żmudna pracę

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.