Gertruda Uścińska, prezes ZUS o obniżeniu wieku emerytalnego

- Należy zrobić wszystko, aby emerytury (po obniżeniu wieku emerytalnego - przyp. red.) nie były niższe niż 40 procent ostatniego wynagrodzenia za pracę - mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Gertruda Uścińska, prezes ZUS o obniżeniu wieku emerytalnego

PODZIEL SIĘ


Autor: PolskieRadio.pl

10 mar 2016 18:50


Rząd zapowiada obniżenie wieku emerytalnego już w przyszłym roku. - Aby świadczenia emerytalne mogły być wypłacane bezpiecznie i bez opóźnień po podjęciu takiej decyzji, Zakład Ubezpieczeń Społecznych musi się do tego odpowiednio przygotować - mówiła na antenie radiowej Jedynki prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Jak wyjaśnia, zakład potrzebuje czasu, aby po uchwaleniu zmian, przygotować się do ich realizacji. - To jest kilka miesięcy ze względu na procedury oraz dostosowanie systemu informatycznego - mówi prezes ZUS.

Czytaj też: Świadczenia socjalne: Dodatek do emerytury i renty bez wpływu na kryteria dochodowe

Obniżenie wieku emerytalnego dla mężczyzn do 65 roku życia i dla kobiet do 60 roku życia oznacza, że osoby, które zdecydują się na przejście na emeryturę w tym wieku będą otrzymywały niskie świadczenia.

Dotyczy to szczególnie kobiet. - Należy zrobić wszystko, aby emerytury nie były niższe niż 40 procent ostatniego wynagrodzenia za pracę - podkreślała prezes ZUS.

- Taki standard minimalny, wynikający z Konwencji 102 wynosi 40 procent typowo uprawnionego i ubezpieczonego pracownika – podkreśla prezes ZUS.

Jak dodaje Uścińska, trzeba mieć to na uwadze, przy tych pracach, które są prowadzone. - Emerytura musi spełniać te funkcje bezpieczeństwa materialnego - mówi.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

3 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

wikiry 2016-03-13 13:34:51

Recepta jest banalna... wprowadzić jasne i czytelne procedury - zwolnić legiony urzędników Zakładu Udręki Społecznej, "ozusować" służby mundurowe i wszystkim obecnie uprzywilejowanym "emerytom" obniżyćświadczenia emerytalne do rozsądnej wysokości np średniej krajowej... niech byli ubecy mają dużo mniejsze emeryturki - nie muszą latać do Londynu na zakupy....

emeryt 2016-03-11 09:28:18

Każdy powinien płacić na swoją emeryturę[ budżetówka przedewszystkim] wtedy nie będzie brakować na emerytury.

zn23 2016-03-11 07:51:22

sobie niech ustali 200%- a co, za ciężką i żmudna pracę