Francja, płaca minimalna dla kierowców: Jak ją rozliczyć?

Francuska płaca minimalna w wysokości 9,67 euro to nie tylko wyższe koszty pracy, ale też szereg barier administracyjnych, utrudniających życie właścicielom firm transportowych. Jak zatem prawidłowo wyliczyć francuską płacę kierowcy?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Francja, płaca minimalna dla kierowców: Jak ją rozliczyć?

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

19 lip 2016 12:30


Przede wszystkim firma powinna pamiętać o obowiązkach administracyjnych, jakie od 1 lipca wymusza ustawa o płacy minimalnej Loi Macron.

– Przedsiębiorstwo transportowe zobowiązane jest do wyznaczenia na terenie Francji swojego przedstawiciela, który odpowiedzialny będzie za reprezentowanie firmy i dostarczenie odpowiedniej dokumentacji – mówi Łukasz Włoch, główny ekspert OCRK. – Ponadto kierowca musi mieć przy sobie w pojedzie zaświadczenie o delegowaniu oraz umowę o pracę. Wymagane jest też prowadzenie ewidencji czasu pracy na terytorium Francji – dodaje.

Obowiązki dotyczące rozliczenia wynagrodzenia:

* Wyznaczenie godzin pracy i ich rozliczenie według minimalnej stawki godzinowej (SMIC) wynoszącej 9,67 euro wraz z dodatkami za godziny nadliczbowe.

* Uwzględnienie w rozliczeniu czasu pracy tzw. amplitudy oznaczającej w uproszczeniu okres pomiędzy odpoczynkami kierowcy.

* Wyznaczenie dni urlopów oraz odnoszących się do nich wynagrodzeń wg zasad obowiązujących we Francji.

Na tym jednak nie koniec. Pracowników delegowanych dotyczą również składniki wynagrodzenia oraz inne dodatki określone w krajowym układzie zbiorowym, czyli przepisach, które powstawały w wyniku porozumienia pomiędzy francuskimi pracodawcami lub organizacjami pracodawców a związkiem lub związkami zawodowymi we Francji.

Czytaj też: Francuzi będą łagodnie egzekwować przepisy o płacy minimalnej dla kierowców

– Tego typu regulacje są sprzeczne z przepisami prawa unijnego, jednak mogą podlegać weryfikacji podczas kontroli francuskiej Państwowej Inspekcji Pracy. Powyższa obawa wynika z praktyki francuskich służb kontrolnych, które już niejednokrotnie udowodniły, że pomimo sprzeciwu organów unijnych wymagają honorowania przepisów krajowych, tak jak miało to miejsce w przypadku interpretacji odbierania przez kierowców 45-minutowych przerw w czasie prowadzenia pojazdu w załodze – tłumaczy Łukasz Włoch.

Dodatki wynikające z przepisów układu zbiorowego:

* Minimalna stawka godzinowa jest uzależniona od kategorii pracowników, w których przypadku stawka godzinowa wynosi od 9,68 do 10 euro.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.