Firmy są niechętne do dawania podwyżek, choć stać je na to

- Główną barierą, która powstrzymuje wzrost płac w Polsce jest w ostatnim czasie niechęć firm do dawania podwyżek, a nie ich słabe możliwości finansowe - zauważa główny ekonomista Polityki Insight, Adam Czerniak.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Firmy są niechętne do dawania podwyżek, choć stać je na to

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/Puls Biznesu

18 lis 2014 8:45


Firm nie stać na podwyżki? To już nieaktualne, pracownicy są coraz tańsi - stanowią coraz mniejszy udział w kosztach.

Czytaj też: Ile wynosiło przeciętne wynagrodzenie we wrześniu?

Według danych NBP, z perspektywy pracodawcy koszty pracy od początku transformacji nie były tak niskie jak teraz. Jeszcze w 2001 r. pensje pracowników stanowiły ok. 65 proc. wszystkich kosztów ponoszonych przez firmy, a obecnie - już mniej niż 54 proc.  - pisze "Puls Biznesu".

- To pokazuje, że główną barierą, która powstrzymuje wzrost płac w Polsce jest w ostatnim czasie niechęć firm do dawania podwyżek, a nie ich słabe możliwości finansowe - zauważa główny ekonomista Polityki Insight, Adam Czerniak.

Czytaj też: Monika Smulewicz: Polskie firmy płacą pracownikom zbyt mało

Jak dodaje, przedsiębiorstwa mogłyby w bezpieczny dla siebie sposób podnosić pensje, ale w obliczu wysokiego bezrobocia nie są do tego zmuszone.

Coraz mniejsze wydatki firm na pracę to efekt przede wszystkim wysokiego wzrostu wydajności. Od 2000 r. skoczyła ona o 108 proc., a pensje (nominalnie) tylko o 80 proc. - zauważa "PB". 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.