Firmy ochroniarskie za stawką minimalną, ale nie od 1 lipca

Rząd chciałby wprowadzić minimalną stawkę za godzinę pracy od 1 lipca. 12 zł za godzinę tak, ale później - proponuje Polska Izba Ochrony.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Firmy ochroniarskie za stawką minimalną, ale nie od 1 lipca

PODZIEL SIĘ


Autor: Polskie Radio

17 lut 2016 16:44


Branża ochroniarska obawia się, że z powodu dużego wzrostu kosztów pracy, w połowie roku będzie zmuszona zwalniać pracowników.

To w tym roku druga zmiana przepisów podnosząca koszty działalności

- Już od 1 stycznia tego roku weszły przepisy, które znacząco obciążyły nas i naszych klientów - mówi Beniamin Krasicki, prezes City Security.

I wymienia ozusowanie umów, które doprowadziło do podniesienia kosztów firmy ochroniarskiej o 28 procent.

- Nie osiągamy takich zysków, stąd musieliśmy prosić klientów o zmianę warunków umów. Dlatego dokonanie w ciągu roku dwóch takich podwyżek nie jest dobre - mówi Beniamin Krasicki.

Dajmy czas niewykwalifikowanym pracownikom na podniesienie umiejętności

- Dużo większe koszty funkcjonowania firm ochroniarskich wymuszą zwolnienia części pracowników i to tych najmniej wykwalifikowanych - mówi Beniamin Krasicki.

Jak mówi, ci pracownicy powinni mieć czas na podniesienie kwalifikacji.

- To wydłużenie w czasie wprowadzenia stawki godzinowej wyszłoby na dobre wszystkim - mówi.

Zmiana stawki od 1 stycznia 2017 r.

- Polska Izba Ochrony proponuje, żeby nowa stawka minimalna obowiązywała od 1 stycznia 2017 roku - mówi prezes City Security.

- Nie rozumiem dlaczego ta zmiana nie powinna przebiegać ewolucyjnie - np. najpierw w styczniu 2017 r. stawka rośnie do 10 zł za godzinę i w ciągu jakiegoś czasu dochodzi do 12 zł - mówi.

W firmach ochroniarskich w Polsce pracuje około 300 tysięcy ludzi. Rynek tych usług rośnie o 4 do 5 procent rocznie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

5 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

BYŁY OCHROniarz 2016-02-19 23:38:50

Do logika pracę powinni stracić ci którzy mają emerytury i zabierają prace młodym wszyscy policjanci , byli wojskowi , i cała ta reszta cwaniaków z grupami na głowę , tych nie żałuję na bruk.

Logika 2016-02-18 17:45:38

Klienci agencji ochrony zaczną redukować ochronę. To pewne! Łącznie 100.000 ochroniarzy straci prace i zasili szeregi bezrobotnych. Pewne sprawy powinien regulować wolny rynek. Gdyby to było takie proste to wystarczyłoby uchwalić przepis, że wszyscy Polacy maja zarabiać minimum 5000 zł. i byśmy byli wszyscy szczęśliwi.

Antek 2016-02-18 15:51:05

I bardzo dobrze. Niech zwalniają. Pracownicy wrócą do firm macierzystych i wreszcie będą po ludzku traktowani. Pracowałem w ZPChr i powiedziałem nigdy więcej. Teraz pracuję na otwartym rynku i nie tylko ja jestem zadowolony, ale firma też. W ZPChu nigdy nie ma zadowolenia, są tylko wymuszenia.