Finlandia zagwarantuje bezwarunkowy dochód podstawowy?

0 0
Finlandia zagwarantuje bezwarunkowy dochód podstawowy?
Według planów każdy Fin niezależnie od dochodów otrzymywałby co miesiąc 800 euro. /Fot. Flickr, Alf Melin, CC2.0

Jeśli plany fińskiego zakładu ubezpieczeń społecznych KELA zostaną zrealizowane, Finlandia będzie pierwszym na świecie krajem gwarantującym każdemu swemu obywatelowi bezwarunkowy dochód podstawowy

Według tych planów zamiast różnych obecnych zasiłków każdy Fin niezależnie od poziomu swych dochodów otrzymywałby co miesiąc z budżetu wolną od podatku kwotę 800 euro. W skali całego państwa oznaczałoby to wydatek 52,2 mld euro rocznie.

Proponowane przez KELA rozwiązanie miałoby wejść w życie w listopadzie 2016 roku, ale najpierw w wersji pilotażowej, przewidującej wypłacanie tylko 550 euro miesięcznie przy utrzymaniu części dotychczasowych świadczeń.

W przyszłym roku referendum w sprawie wprowadzenia bezwarunkowego dochodu podstawowego odbędzie się w Szwajcarii. Jednak w związku z wysokimi kosztami takiego przedsięwzięcia spodziewane jest jego odrzucenie przez głosujących.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • To bardzo dobry pomysł. To testowano w wielu miejscach i wyniki zawsze były bardzo pozytywne (wzrost przedsiębiorczości, zanik niedożywienia i nędzy itd.). Co ciekawe, autorem pomysłu nie jest socjalista, ale... Milton Friedman, ojciec współczesnego kapitalizmu

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.