Finlandia zagwarantuje bezwarunkowy dochód podstawowy?

Jeśli plany fińskiego zakładu ubezpieczeń społecznych KELA zostaną zrealizowane, Finlandia będzie pierwszym na świecie krajem gwarantującym każdemu swemu obywatelowi bezwarunkowy dochód podstawowy
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Finlandia zagwarantuje bezwarunkowy dochód podstawowy?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JP

4 lis 2015 12:47


Według tych planów zamiast różnych obecnych zasiłków każdy Fin niezależnie od poziomu swych dochodów otrzymywałby co miesiąc z budżetu wolną od podatku kwotę 800 euro. W skali całego państwa oznaczałoby to wydatek 52,2 mld euro rocznie.

Proponowane przez KELA rozwiązanie miałoby wejść w życie w listopadzie 2016 roku, ale najpierw w wersji pilotażowej, przewidującej wypłacanie tylko 550 euro miesięcznie przy utrzymaniu części dotychczasowych świadczeń.

W przyszłym roku referendum w sprawie wprowadzenia bezwarunkowego dochodu podstawowego odbędzie się w Szwajcarii. Jednak w związku z wysokimi kosztami takiego przedsięwzięcia spodziewane jest jego odrzucenie przez głosujących.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Sens 2015-11-04 14:30:52

To bardzo dobry pomysł. To testowano w wielu miejscach i wyniki zawsze były bardzo pozytywne (wzrost przedsiębiorczości, zanik niedożywienia i nędzy itd.). Co ciekawe, autorem pomysłu nie jest socjalista, ale... Milton Friedman, ojciec współczesnego kapitalizmu