Ewa Kopacz planuje podnieść wynagrodzenia urzędników

Urzędnicy jako jedyna grupa w sferze budżetowej przez wiele lat mieli zamrożone pensje. Premier Ewa Kopacz chce to zmienić i dać im podwyżki.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ewa Kopacz planuje podnieść wynagrodzenia urzędników

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

20 sty 2015 13:42


Od 2008 r. wynagrodzenia pracowników administracji publicznej są zamrożone. Wielu doświadczonych specjalistów właśnie z tego powodu odeszło do sektora prywatnego.

Jak wynika z opublikowanego w Dzienniku Ustaw jednolitego tekstu rozporządzenia o wynagrodzeniach pracowników samorządowych, ich minimalne zarobki często są niższe od dochodów kasjerek w hipermarketach. Przykładowo starszy specjalista ma zagwarantowany zarobek minimalny w wysokości 1,45 tys. zł, a podinspektor i specjalista 1,4 tys. zł.

– Rzeczywiście te podstawy są niskie. Jak wiadomo, płace w administracji są od dość dawna zamrożone i stąd taki efekt – mówi dla PortaluSamorzadowego.pl Paweł Soloch, prezes Instytutu Sobieskiego.

Jak jednak informuje „Dziennik Gazeta Prawna” premier Ewa Kopacz chce podnieść wynagrodzenia pracowników administracji publicznej nawet o 5 proc. Średnia urzędnicza pensja zwiększyłaby się z obecnych 4,8 tys. zł do około 5 tys. zł. Premier Kopacz przewiduje podwyżki od 2016 roku, ale z wyrównaniem za rok 2015.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.