Emerytury, ZUS: Wnioski z przeglądu emerytalnego do końca miesiąca

Do końca października br. do resortu rodziny i pracy trafi tzw. Biała Księga z rekomendacjami po przeprowadzonym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeglądzie emerytalnym – poinformowała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Emerytury, ZUS: Wnioski z przeglądu emerytalnego do końca miesiąca

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/MN

14 paź 2016 17:27


Przegląd emerytalny na zlecenie resortu rodziny i pracy ZUS prowadził od czerwca do września. W efekcie najpierw miała powstać tzw. Zielona Księga - relacja z przebiegu 27 debat w kraju, a potem tzw. Biała Księga z rekomendacjami.

"Jeszcze pracujemy nad Białą Księgą; Zieloną już kończymy. Tak, że w przyszłym tygodniu Zieloną, a do końca miesiąca postaramy się wręczyć pani minister [rodziny i pracy i polityki społecznej Elżbiecie Rafalskiej] Białą. Tutaj nie ma takiej sytuacji terminowej; wiemy że pani minister będzie w grudniu, bądź jeszcze pod koniec listopada, przygotowywała wnioski dla pani premier" - powiedziała w piątek w Dąbrowie Górniczej Uścińska.

Prezes ZUS podpisała z dąbrowską Wyższą Szkołą Biznesu porozumienie o współpracy; wygłosiła też wykład nt. aktualnych problemów systemu zabezpieczenia społecznego. Mówiąc o szczegółowych wnioskach z przeglądu emerytalnego prezes ZUS akcentowała, że na jego gruncie "do dyskusji jest kwestia typologii i porządkowania systemu emerytalnego".

Czytaj też: Niższy wiek emerytalny: Emeryci nie będą mogli dorobić do emerytury. To zwiększy szarą strefę?

"Proponujemy, aby wrócić do typologii podstawowej, opartej na kryterium odpowiedzialności państwa. Wtedy w pierwszym filarze powinny znaleźć się rozwiązania emerytalne, które są zagwarantowane przez państwo. Państwo jest organizatorem systemu emerytalnego, stwarza ramy prawne, daje gwarancje; wyodrębnienie państwa jako podmiotu udzielającego tych gwarancji jest tutaj kluczowe" - wskazała Uścińska.

"Trzeba by było też zaznaczyć rolę w drugim filarze pracodawców i w trzecim - nas, ubezpieczonych. I zdefiniować, w jakim zakresie państwo odpowiada za system emerytalny, w jakim pracodawcy i - wreszcie - jaka jest nasza rola, ubezpieczonych" - zdiagnozowała.

Obecnie pierwszym filarem są składki przekazywane na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, drugim - na Otwarte Fundusze Emerytalne i trzecim - dobrowolnie na indywidualne dodatkowe programy emerytalne. W proponowanych po debatach w ramach przeglądu rekomendacjach za pierwszy filar miałoby odpowiadać państwo, za drugi pracodawcy, a za trzeci - w różnej formie - instytucje finansowe.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

ANNA 2016-10-16 16:44:04

MAM 62 LATA pracowalam 15 lat bylam na rencie inwalidzkiej po osiagnieciu wieku przeszłam na emeryture do wysokosci renty i mam 591zł to skandal, pracowalam w słuzbie sdrowia płace były niskie, mam piecioro dzieci pracuja i płaca podatki, całe życie charowalam wychowalam sie w nedzy bo ojciec byl w obozie przyszedl z obozu zaraz umarl zostalismy bez warumków do życia , teraz tezmnie los nie rozpieszcza. MAm wiele chorób pracowac już nie moge. moja tz. emerytura niestarcza na nic bieda z nedzą......