Emerytury kobiet i mężczyzn: Te dane nie postawiają złudzeń

O prawie 1300 złotych więcej będzie co miesiąc wpływało na konta mężczyzn niż na konta kobiet – wynika z danych ZUS w woj. dolnośląskim.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Emerytury kobiet i mężczyzn: Te dane nie postawiają złudzeń

PODZIEL SIĘ


Autor: aw

17 paź 2017 12:18


• Dolnośląski oddział ZUS podał średnią kwotę nowej emerytury.

• Świadczenie emerytalne wypłacane mężczyznom jest znacząco wyższe niż emerytura wyliczona dla kobiet.

• Różnice są efektem m.in. tego, że kobiety przechodzą na emeryturę wcześniej niż mężczyźni.

Wypłaty pierwszych emerytur pokazują spore różnice w dochodach emerytów. Średnia kwota nowej emerytury w województwie dolnośląskim to dla kobiety 1549 zł, a dla mężczyzny 2839 zł.

- Różnice w wysokości emerytur dla kobiet i mężczyzn wynikają z tego, że panie pracują krócej, zarabiają mniej i żyją średnio statystycznie dłużej niż mężczyźni. Kobiety mają także mniejsze dochody na emerytalnych kontach, gdyż przez część swojego życia są na urlopach związanych z wychowaniem dziecka lub opieką nad chorym członkiem rodziny – mówi Iwona Kowalska, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku

Do ponad siedmiu tysięcy mieszkańców tego regionu już w październiku trafią pierwsze wypłaty. Większość z nich (ok. 64 proc.) zostanie przelana na bankowe konta emerytów, ok. 34 proc. przyniesie do domu listonosz. We wrześniu do dolnośląskich placówek ZUS wpłynęło ponad 20 000 wniosków o przyznanie emerytury. ZUS rozpoczął już wypłatę emerytur przyznanych i naliczonych z pierwszych rozpatrzonych wniosków.

źródło: ZUS/oddział Dolny Śląsk źródło: ZUS/oddział Dolny Śląsk

Od początku września ZUS przyjmuje wnioski od osób, które mogą przejść na emeryturę po wprowadzeniu obniżonego wieku emerytalnego. Na Dolnym Śląsku w trzecim kwartale tego roku do ZUS może wpłynąć dodatkowo 27 161 wniosków o emeryturę, wszystkich wniosków może zostać złożonych 44 843, tyle bowiem dolnoślązaków osiągnie powszechny wiek emerytalny w czwartym kwartale tego roku.

Od 1 października obowiązuje wiek emerytalny: dla mężczyzn 65 lat, dla kobiet 60. Według szacunków ZUS w całym kraju w ostatnich trzech miesiącach tego roku ok. 331 tys. osób osiągnie wiek emerytalny. Wniosek o emeryturę można składać na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego.

Zdaniem Ryszarda Petru obniżenie wieku emerytalnego oznacza obniżkę emerytur Polaków, które - jak mówił - będą na poziomie jałmużny.

- W przypadku kobiety, która urodziła się w 1974 r., emerytura będzie prawie o połowę niższa w stosunku do tej, która byłaby wypłacana w przypadku wieku emerytalnego 65 lat - podkreślił lider Nowoczesnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.