Emerytury i renty: Waloryzacja mieszana z opóźnieniem. Ile dostaną emeryci i renciści?

• Od 2017 r. miała zostać wprowadzona waloryzacja mieszana rent i emerytur równocześnie z podwyżką najniższych świadczeń do 1000 zł.
• Okazało się jednak, że oba rozwiązania jednocześnie są zbyt kosztowne.
• Waloryzacja mieszana wejdzie więc najprawdopodobniej od 2018 r., a podwyżka najniższych świadczeń w 2017 r.
REKLAMA
Puls HR Puls HR

Emerytury i renty: Waloryzacja mieszana z opóźnieniem. Ile dostaną emeryci i renciści?

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

12 wrz 2016 11:42


Podwyżki emerytur minimalnych zamiast jednorazowych dodatków to prawdopodobny scenariusz na 2017 r.; z kolei od 2018 r. ma wejść waloryzacja mieszana - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Rząd chciałby od 2018 r. wprowadzić nowy sposób waloryzacji rent i emerytur. Według DGP świadczenia miałyby rosnąć według obecnego wzoru - zakłada on wzrost o wskaźnik inflacji plus 20 proc. realnego zwiększenia płac - ale podwyżka ta nie mogłaby być mniejsza niż 10 zł miesięcznie. Celem nowego rozwiązania jest zagwarantowanie, by nie było już kilkuzłotowych podwyżek najniższych świadczeń np. w przypadku deflacji.

Wprowadzenie na stałe takiego mechanizmu sprawi, że najniższe świadczenia będą rosły w większym stopniu niż wyższe. Gdyby taki wzór zastosować w latach 2015-2017, to minimalna emerytura wzrosłaby o 2,2 proc. Z kolei ta w wysokości ok. 2 tys. zł zwiększyłaby się o 1,3 proc.

W ZUS, KRUS i systemie służb mundurowych jest łącznie prawie 9 mln emerytów i rencistów. Podwyżki dla nich wyliczane według nowego wzoru podbijają roczne wydatki budżetu o co najmniej miliard złotych.

Wśród rozważanych pomysłów jest jednak i bardziej kosztowny: podwyżka kwotowa, np. 10 zł, oprócz tej wynikającej z obecnej waloryzacji ustawowej. Taka wersja podnosiłaby koszty operacji o ok. 60 proc. - podaje DGP.

Podobał się artykuł? Podziel się!

6 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Alina 2016-11-08 23:26:22

Ludzie nie napuszczajcie jednych na drugich Ja przepracowałam 35 lat ,moja emerytura to 960 zł a to dlatego że jestem emerytką z tzw starego portfela /podobno dzięki p.Suchockiej choć nie wiem dokładnie na czym to polegało/

ania 2016-09-15 15:02:17

Ja w sumie razem z mezem przepracowalismy 75 lat i co mam z tego 2tys.z hakiem bo maz zmarl .Teraz ktos krotko pracowal i ma niska emeryture to trzeba mu dolozyc,gdzie tu jest sprawiedliwosc.To jest karygodne ,czy nasi rzadzacy nie maja pojecia o zyciu.To kogo mysmy wogole wybrali.Z tego wynika ,ze nasz rzad popiera cwaniakow i kombinatorow.

Ania 2016-09-15 14:47:30

Co to za idjotyczny pomysl ludzie ktorzy przepracowali 40lat beda mieli mniejsze podwyzki niz ci co pracowali krotko.To wszystko te glupie pomysly rzadu sa bardzo glupie.To znaczy ,ze za chwile ci co krotko pracowali to dogonia tych co przepracowali 40 lat,to jest nie normalne.

REKLAMA