Emerytury i renty: Będzie jednorazowy dodatek? PO złożyła projekt ustawy

Platforma Obywatelska złożył w Sejmie projekt ustawy, w myśl której niektórzy emeryci i renciści otrzymaliby jednorazowy dodatek.

REKLAMA


Puls HR Puls HR

Emerytury i renty: Będzie jednorazowy dodatek? PO złożyła projekt ustawy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

8 gru 2015 14:00


100 do 350 zł dodatku dla emerytów i rencistów

- W marcu 2016 roku niektórzy emeryci i renciści otrzymaliby jednorazowy dodatek w wysokości od 100 do 350 zł - przewiduje projekt ustawy, który w Sejmie złożyła PO - poinformowała posłanka tej partii Magdalena Kochan.

Chodzi o projekt ustawy o jednorazowym dodatku pieniężnym dla niektórych emerytów, rencistów i osób pobierających świadczenia przedemerytalne, zasiłki przedemerytalne, emerytury pomostowe albo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne w 2016 roku.

"Emerytury i renty wzrastają wtedy, kiedy mamy w Polsce inflację i wzrastają ceny dóbr i usług konsumpcyjnych. Od tych dwóch czynników zależy waloryzacja naszych świadczeń emerytalno-rentowych" - mówiła podczas wtorkowej konferencji prasowej Kochan, która jest wiceszefową sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny.

"W 2015 r. zanotowaliśmy nie inflację, a deflację na poziomie 0,2 proc., a ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły średnio o 3,6 proc." - dodała.

Jak wskazała, w efekcie osoby pobierające najniższe świadczenia emerytalno-rentowe mogłyby liczyć na waloryzację o 4,57 zł. Z kolei w przypadku osób, których świadczenia takie wynoszą 2 tys. zł, waloryzacja sięgnęłaby 10,4 zł miesięcznie.

Państwo powinno wspierać osoby o najniższych dochodach

"Uznaliśmy, że osoby o najniższych dochodach winny być wsparte z budżetu państwa kwotą w zależności od swoich dochodów" - mówiła.

W projekcie zapisano, że jednorazowy dodatek miałby być wypłacony w marcu przyszłego roku, a jego wysokość miałaby zależeć od wysokości pobieranego świadczenia emerytalno-rentowego.

Zgodnie z propozycją, osoby otrzymujące świadczenie do 900 zł otrzymałyby dodatkowo 350 zł. Przy świadczeniach od 900 do 1100 zł byłoby to 300 zł. Z kolei w przypadku osób pobierających obecnie od 1100 do 1500 zł dodatek wyniósłby 200 zł. Jeśli natomiast świadczenie będzie w przedziale od 1500 do 2000 zł, to dodatek miałby wynieść 100 zł.

Jak wskazała Kochan, środki na wypłatę dodatków w kwocie 1,4 mld zł zostały zapisane w ustawie budżetowej na przyszły rok jeszcze przez poprzedni rząd. Dodała, że dofinansowanie powinno trafić do ok. 6,5 mln świadczeniobiorców.

Złożony przez PO projekt ustawy o jednorazowym dodatku emerytalno-rentowym był projektem poprzedniego rządu PO-PSL, którego jednak nie zdążył przyjąć Sejm. Na początku listopada podobny projekt w tej sprawie złożyli też w Sejmie ludowcy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

xyno34 2015-12-08 17:03:34

A czemu to Platforma nie załatwiła tego dodatku gdy była przy rządach?

Platforma O..kierunek dno 2015-12-08 16:17:29

Przecież nie uchwaliliście w budżecie na 2016roku powyższego dodatku dla emerytów, nie lejcie wody Platformo Obywatelska. Kiedy wystąpicie z Ustawą podnoszącą najniższe"minimum" płace w Polsce od 3.5PLN?