Emerytura z nowego systemu emerytalnego będzie niższa o blisko połowę. Co zrobić by dostawać więcej?

• Średnia wysokość emerytury przyznanej w 2015 r. na tzw. starych zasadach - według ZUS - wyniosła 3 666 zł.
• Świadczenia wyliczane choćby częściowo w oparciu o nowy system obowiązujący od 1999 r. były równe 2 037 zł, czyli o 44 proc. mniej.
• Z roku na rok tych drugich jest jednak coraz więcej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Emerytura z nowego systemu emerytalnego będzie niższa o blisko połowę. Co zrobić by dostawać więcej?

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

13 lip 2016 15:45


To m.in. dlatego w przyszłości, przechodząc na emeryturę, otrzymamy 20 proc. – 30 proc. ostatniej pensji, podczas gdy w 2015 r. było to 61,5 proc. Co zatem zrobić, aby podwyższyć swoje przyszłe świadczenie?

Niższa emerytura na nowych zasadach

W ubiegłym roku emeryturę przyznano 224 tys. osób. Zdecydowana większość (208 tys.) otrzymała już świadczenie wyliczone według nowych zasad, czyli choćby częściowo na podstawie stanu konta w ZUS.

Czytaj też: Są trzy warianty obniżenia wieku emerytalnego

- Ten sposób wyliczania jest zdecydowanie mniej korzystny. Średnia wysokość takich emerytur przyznanych w ubiegłym roku była aż o 44 proc. niższa niż osób, które otrzymały świadczenie w oparciu o dawne zasady. Co prawda, ZUS precyzuje, że tak duża dysproporcja wynika ze znacznego wpływu emerytur górniczych, które zawyżają średnią. Jednak nawet po wyeliminowaniu ich z wyliczeń, różnica i tak jest bardzo wysoka. Wynosi aż 28 proc. - informuje Jarosław Sadowski główny analityk firmy Expander.

W przyszłości wszyscy przechodzący na emeryturę będą otrzymywali świadczenia w całości wyliczane według nowego systemu.

Ile trzeba odkładać, aby zapewnić sobie więcej pieniędzy na emeryturze? Ile trzeba odkładać, aby zapewnić sobie więcej pieniędzy na emeryturze?

- Między innymi dlatego, udając się na emeryturę, otrzymamy 20 proc. – 30 proc. ostatniej pensji. Tymczasem w ubiegłym roku było to 61,5 proc. To, że w przyszłości będzie gorzej, nie oznacza, że teraz jest dobrze. Nie brakuje Polaków pobierających bardzo niskie emerytury. W ubiegłym roku 22 proc. emerytów, czyli 1,11 mln osób, otrzymywało świadczenie niższe niż 1 400 zł. W tym roku było 281 tys. osób, których emerytura była niższa niż 1 000 zł - podaje analityk.

Wyższa emerytura dzięki oszczędzaniu

Aby w przyszłości nie być zmuszonym do przeżycia za ułamek pensji, najlepiej zacząć jak najszybciej samodzielnie oszczędzać z myślą o jesieni życia. Nie warto zwlekać, gdyż im później zaczniemy, tym trudniej będzie nam zgromadzić odpowiednią kwotę.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.