Emerytura, wypłata: Co zamiast ZUS? Można wybrać program emerytalny

0 0
Emerytura, wypłata: Co zamiast ZUS? Można wybrać program emerytalny
Emerytura? Jest alternatywa dla świadczeń z ZUS (fot.fotolia)

• Emerytura z ZUS to niejedyny sposób na świadczenie pieniężne w wieku senioralnym.
• Alternatywą mogą być także pracownicze programy emerytalne (PPE).
• W programie może uczestniczyć pracownik, który jest zatrudniony u pracodawcy minimum trzy miesiące w pełnym lub niepełnym wymiarze czasu pracy.
• PPE mogą skorzystać także osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą czy wspólnicy spółki.

Pracowniczy program emerytalny jest tworzony w zakładzie pracy w celu gromadzenia środków pracownika (uczestnika PPE) przeznaczonych do wypłaty. Odłożone pieniądze, przez lata inwestowane, mają finalnie służyć pracownikowi jako zabezpieczenie na starość - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Prawo do uczestnictwa w programie przysługuje pracownikowi, który jest zatrudniony u danego pracodawcy nie krócej niż trzy miesiące w pełnym lub niepełnym wymiarze czasu pracy na podstawie: umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę.

Z PPE mogą skorzystać także osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą czy wspólnicy spółki cywilnej, jawnej, partnerskiej oraz komandytowo-akcyjnej i komandytowej, jeżeli te osoby lub spółki prowadzą program dla swoich pracowników - podaje Dziennik Gazeta Prawna.

Czytaj tez: Emeryci nie będą mogli dorobić do emerytury

PPE może mieć formę funduszu emerytalnego, umowy o wnoszenie składek do funduszu inwestycyjnego, umowy grupowego ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym lub formę zarządzania zagranicznego.

Czy odkładanie pieniędzy w PPE jest bezpieczne? Na straży prawidłowego działania programów emerytalnych dla pracowników stoi ustawa oraz organ nadzorujący. Każdy pracowniczy program emerytalny podlega rejestracji w organie nadzoru, którym jest Komisja Nadzoru Finansowego - tłumaczy Dziennik Gazeta Prawna.

Jeżeli pracownik dokonał wypłaty jednorazowej albo wypłaty pierwszej raty z danego PPE - wówczas nie może ponownie przystąpić do tego programu.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.