Emerytura, wypłata: Co zamiast ZUS? Można wybrać program emerytalny

• Emerytura z ZUS to niejedyny sposób na świadczenie pieniężne w wieku senioralnym.
• Alternatywą mogą być także pracownicze programy emerytalne (PPE).
• W programie może uczestniczyć pracownik, który jest zatrudniony u pracodawcy minimum trzy miesiące w pełnym lub niepełnym wymiarze czasu pracy.
• PPE mogą skorzystać także osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą czy wspólnicy spółki.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Emerytura, wypłata: Co zamiast ZUS? Można wybrać program emerytalny

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

17 paź 2016 12:41


Pracowniczy program emerytalny jest tworzony w zakładzie pracy w celu gromadzenia środków pracownika (uczestnika PPE) przeznaczonych do wypłaty. Odłożone pieniądze, przez lata inwestowane, mają finalnie służyć pracownikowi jako zabezpieczenie na starość - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Prawo do uczestnictwa w programie przysługuje pracownikowi, który jest zatrudniony u danego pracodawcy nie krócej niż trzy miesiące w pełnym lub niepełnym wymiarze czasu pracy na podstawie: umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę.

Z PPE mogą skorzystać także osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą czy wspólnicy spółki cywilnej, jawnej, partnerskiej oraz komandytowo-akcyjnej i komandytowej, jeżeli te osoby lub spółki prowadzą program dla swoich pracowników - podaje Dziennik Gazeta Prawna.

Czytaj tez: Emeryci nie będą mogli dorobić do emerytury

PPE może mieć formę funduszu emerytalnego, umowy o wnoszenie składek do funduszu inwestycyjnego, umowy grupowego ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym lub formę zarządzania zagranicznego.

Czy odkładanie pieniędzy w PPE jest bezpieczne? Na straży prawidłowego działania programów emerytalnych dla pracowników stoi ustawa oraz organ nadzorujący. Każdy pracowniczy program emerytalny podlega rejestracji w organie nadzoru, którym jest Komisja Nadzoru Finansowego - tłumaczy Dziennik Gazeta Prawna.

Jeżeli pracownik dokonał wypłaty jednorazowej albo wypłaty pierwszej raty z danego PPE - wówczas nie może ponownie przystąpić do tego programu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.