Emerytura bonusem dla menedżera

0 0
Emerytura bonusem dla menedżera

W krajach zachodnich menedżerowie średniego i wyższego szczebla biorą udział w tzw. firmowych programach emerytalnych. To jeden z najdroższych sposobów pozapłacowego motywowania pracowników. Jak jest w Polsce?

- W Polsce niewielka liczba firm oferuje tego rodzaju dodatki do pensji. Z naszego raportu wynika, że tylko 12 proc. menedżerów wyższego i średniego szczebla oraz jedynie 5 proc. osób na stanowiskach specjalistycznych bierze udział w programach emerytalnych - mówi Iwona Cekal, doradca w międzynarodowej firmie Kienbaum.

Emerytalny bonus na Zachodzie

Pracownik, odchodząc na emeryturę np. po 40 latach, dostaje do końca życia dwie trzecie swojej pensji. Jeśli np. po 10 latach pracy w danej firmie zostanie zwolniony, albo odejdzie, to i tak proporcjonalnie do przepracowanych lat otrzyma jakąś pulę świadczeń. Często w ramach programu emerytalnego firmy kupują dla pracowników akcje albo jednostki funduszy inwestycyjnych, które można spieniężyć na emeryturze.

W Polsce korzyści emerytalne dostarczane są zazwyczaj w dwóch formach: pracowniczych programów  emerytalnych oraz planów pozaustawowych.

- Te pierwsze nazywamy często III filarem, w odróżnieniu od planów pozaustawowych, czyli tzw. planów czwartofilarowych. O ile konstrukcja i sposób funkcjonowania programów  jest precyzyjnie regulowana przepisami prawa, o tyle plany pozaustawowe mogą w praktyce przybierać dowolne formy - tłumaczy Krzysztof Nowak, partner Mercer Marsh Benefits.

W przypadku planów niestandardowych spotyka się zarówno tradycyjne plany na podstawie umów z towarzystwami inwestycyjnymi czy firmami ubezpieczeniowymi, jak i mniej standardowe plany o zdefiniowanym świadczeniu, w których pracodawca np. gwarantuje wielkość wypłaty, podobnie jak dzieje się to w przypadku obowiązkowych odpraw emerytalno-rentowych.

- Innym rodzajem takiego niestandardowego planu mogą być np. tzw. aktywa podporządkowane, gdzie środki, które stanowią gwarancję wypłat z punktu widzenia rachunkowego należą do aktywów firmy - wyjaśnia Krzysztof Nowak.

Ile procent odpala pracodawca?

- W programach rejestrowanych formę składki reguluje ustawa. Zazwyczaj - także w programach nierejestrowanych - jest to pewien procent wynagrodzenia. Średnią rynkową określilibyśmy na poziomie 5-6 proc. - mówi Tomasz Mazur, ekspert Aon Hewitt w Polsce. -Oczywiście są także inne rozwiązania, ale procent wynagrodzenia pojawia się zdecydowanie najczęściej - dodaje.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

POLECAMY W SERWISACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.