Emeryci mają coraz więcej pieniędzy. Na co wydają?

0 0
Emeryci mają coraz więcej pieniędzy. Na co wydają?

Mają średnio 1415 zł dochodu miesięcznie, a także często komputer, komórkę i samochód. Chodzi o emerytów, których budżety są największe pierwszy raz od co najmniej dekady.

Emerytom, częściej niż zatrudnionym, rolnikom czy rencistom, wystarcza pieniędzy do pierwszego. Jak wynika z badań budżetów gospodarstw domowych prowadzonych przez GUS, ich dochód rozporządzalny jest o 9 proc. wyższy od przeciętnego - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Czytaj też: Co piąty emeryt żałuje, że nie wyjechał z kraju

W ubiegłym roku w ich gospodarstwach domowych w przeliczeniu na osobę wynosił on 1415 zł miesięcznie i był wyższy o 63 proc. niż przed dekadą i o 116 zł wyższy od przeciętnego dla wszystkich polskich gospodarstw. To najlepszy wynik od co najmniej dekady.

Seniorzy, którzy mają nadwyżki finansowe, często przekazują je swoim dzieciom i wnukom. W ubiegłym roku wspierali bliskich co miesiąc dofinansowaniem o przeciętnej wartości 50 zł. Podobnie jak w latach poprzednich byli pod tym względem najhojniejsi na tle pozostałych gospodarstw domowych.

Czytaj też: Podwyżka rent i emerytur: 36 zł to minimum

W ostatniej dekadzie poprawiło się też wyposażenie ich gospodarstw domowych. Np. 40 proc. emerytów ma komputer, 83 proc. - telefon komórkowy, a 41 proc. auto. To jednak nadal mniej niż przeciętne dla wszystkich grup. 

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.