Emeryci mają coraz więcej pieniędzy. Na co wydają?

Mają średnio 1415 zł dochodu miesięcznie, a także często komputer, komórkę i samochód. Chodzi o emerytów, których budżety są największe pierwszy raz od co najmniej dekady.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Emeryci mają coraz więcej pieniędzy. Na co wydają?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/Dziennik Gazeta Prawna

23 paź 2014 9:23


Emerytom, częściej niż zatrudnionym, rolnikom czy rencistom, wystarcza pieniędzy do pierwszego. Jak wynika z badań budżetów gospodarstw domowych prowadzonych przez GUS, ich dochód rozporządzalny jest o 9 proc. wyższy od przeciętnego - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Czytaj też: Co piąty emeryt żałuje, że nie wyjechał z kraju

W ubiegłym roku w ich gospodarstwach domowych w przeliczeniu na osobę wynosił on 1415 zł miesięcznie i był wyższy o 63 proc. niż przed dekadą i o 116 zł wyższy od przeciętnego dla wszystkich polskich gospodarstw. To najlepszy wynik od co najmniej dekady.

Seniorzy, którzy mają nadwyżki finansowe, często przekazują je swoim dzieciom i wnukom. W ubiegłym roku wspierali bliskich co miesiąc dofinansowaniem o przeciętnej wartości 50 zł. Podobnie jak w latach poprzednich byli pod tym względem najhojniejsi na tle pozostałych gospodarstw domowych.

Czytaj też: Podwyżka rent i emerytur: 36 zł to minimum

W ostatniej dekadzie poprawiło się też wyposażenie ich gospodarstw domowych. Np. 40 proc. emerytów ma komputer, 83 proc. - telefon komórkowy, a 41 proc. auto. To jednak nadal mniej niż przeciętne dla wszystkich grup. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.