Emeryci i renciści dostaną 500 plus?

Ministerstwo rodziny i pracy pracuje nad pomysłem przyznania 500 plus dla seniorów. Świadczenie finansowe miałoby być wypłacane emerytom i rencistom od 2018 r.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Emeryci i renciści dostaną 500 plus?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

23 sie 2017 6:15


500 plus dla seniorów co rok? Nad pomysłem pracuje resort rodziny i pracy, a jego wprowadzenie w życie bierze pod uwagę Ministerstwo Finansów. Startuje trzyletni maraton wyborczy, a głosy seniorów są dla PiS bezcenne – pisze w środę "Dziennik Gazeta Prawna".

"Świadczenie finansowe miałoby być wypłacane emerytom i rencistom od 2018 r. Beneficjenci dostawaliby je raz w roku, a nie co miesiąc jak 500 plus skierowane do rodzin" - czytamy w artykule.

"Widać, że po wprowadzeniu 500 plus rodziny robią lepsze zakupy, bo ich sytuacja finansowa poprawiła się, a osoby starsze liczą każdy grosz. W wielu rozmowach z emerytami, którzy dostają najniższe świadczenia, przewija się wątek, że taki jednorazowy zastrzyk finansowy pozwoliłby im na niewielkie inwestycje, zrobienie remontu, zakup sprzętu, bo na bieżąco nie są w stanie oszczędzać" - powiedziała Elżbieta Rafalska, minister resortu rodziny, pracy i polityki społecznej. Minister podkreśliła, że chodzi o "wstępny projekt, jeszcze przed konsultacjami".

Aby świadczenie weszło w życie, pieniądze na jego pokrycie powinny zostać zapisane w ustawie budżetowej na 2018 r. "Pracuje obecnie nad nią resort finansów, który szacuje, że sfinansowanie nowego dodatku będzie kosztowało 2,5 mld zł." - wskazuje dziennik.

Z wyliczeń "DGP" wynika, że środki tej wysokości "pozwolą na wypłatę świadczenia dla 5-6 mln emerytów i rencistów (wszystkich jest ok. 9 mln). Choć będzie to zależało nie tylko od pieniędzy zarezerwowanych w kasie państwa, ale także od tego, czy byłoby to świadczenie w identycznej wysokości dla wszystkich".

"Od przyszłego roku startuje trzyletni wyborczy maraton: najpierw wybory samorządowe w 2018 r., potem w 2019 r. europejskie oraz parlamentarne i wreszcie w 2020 r. prezydenckie" - wskazuje "GPC". "Emeryci są i będą istotną grupą wyborców. Zależą od instytucji publicznych, więc politykowi łatwo do nich dotrzeć. Poza tym, z powodu zmian demograficznych, na pewno nie będzie ich ubywać" - ocenił w swym komentarzu dla dziennika politolog Rafał Chwedoruk.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

5 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Emeryt 54 2017-09-11 14:16:41

Nie należy dzielić emerytów,albo dostają wszyscy albo nikt,rozumnie,że należałoby te pieniądze podzielić w zależności od wysokości świadczenia,ci co mają powyżej 2000 tyś.zł. to mniej i tak dalej i wtedy będzie to sprawiedliwe,a nie tylko dla grupy o najniższych świadczeniach.

Ada 2017-09-01 17:17:53

Co wy jestescie tacy naiwni to jest po to robione zeby wygrali wybory ro jest proste i logiczne,

slawka 2017-09-01 12:05:58

no wlasnie, o niepelnosprwanych i chorych nikt nie myslal i nie mysli i nie pomysli. Za 604 zl nie da sie zyc, umrzec tez nie, a tak samo musza placic rachunki, kupowac leki itd. a na prace nie maja zadnych szans.