Eksperci: Znaczne zmniejszenie luki płacowej między pracownikami a prezesami jest niemożliwe

0 0
Eksperci: Znaczne zmniejszenie luki płacowej między pracownikami a prezesami jest niemożliwe
Fot. Tax Credits/ Flickr (CC-BY-2.0)

– Rezultaty pracy są różne, więc także wynagrodzenia są i powinny pozostać różne – uważa Mieszko Maj, dyrektor zarządzający w Polskim HR Rozwoju i Szkoleniach.

Eksperci zgodnie twierdzą, że obserwujemy powrót rynku pracownika. Sytuacja w Polsce jest coraz lepsza. Bezrobocie spada, a zatrudnienie powoli rośnie. Dostęp do kadr jest coraz trudniejszy. Pracodawcy narzekają na trudności w znalezieniu pracowników – i to nie tylko tych wąsko wyspecjalizowanych, ale również tych, którzy nie mają jakichś specjalnych kwalifikacji.

Walkę o pracownika wygrają pracodawcy, którzy zaoferują wyższe wynagrodzenia lub przedsiębiorstwa, które otworzą się na kandydatów zza wschodniej granicy, prezentujących niższe oczekiwania płacowe.

Jak wynika z danych GUS za trzeci kwartał 2014 r., średnie wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw w Polsce wzrosło w 2014 o 3,4 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Czy w 2015 r. możemy liczyć na większy wzrost?

– W 2014 roku płace w polskich firmach wzrosły ponad 3,5 proc. i w przyszłym roku, o ile nie nastąpi jakieś niespodziewane spowolnienie gospodarki, możemy spodziewać się osiągnięcia podobnego wyniku. Oczywiście wzrost płac skorelowany jest ze stanowiskiem, a także z sektorem gospodarki, w którym dana osoba pracuje – mówi Bartosz Kaczmarczyk, prezes Loyd.

Tomasz Misiak, przewodniczący rady nadzorczej Work Service, sądzi, że presja płacowa nie dotyczy już tylko pracodawców zatrudniających wysoce wykwalifikowanych specjalistów, ale także firmy, które oferują zatrudnienie osobom wykonującym prace proste.

– Z naszych analiz wynika, że co drugi pracownik oczekiwał wzrostu płac w 2014 roku, podczas gdy tylko 5 proc. pracodawców planowało płacić więcej. W 2015 roku presja płacowa będzie się nasilać, pracodawcy nie unikną podwyżek. Nastąpi także większe zapotrzebowanie na pracowników z Ukrainy, które zaobserwowaliśmy już w 2014 roku – mówi Tomasz Misiak.

Mniejsza luka płacowa

A co z luką płacową między zarobkami pracowników szeregowych i prezesów? Czy uda się ją zmniejszyć i czy jest to w ogóle możliwe? Zdaniem ekspertów jest to mało prawdopodobne.

Monika Smulewicz, dyrektor zarządzająca Grant Thornton, podkreśla, że całkowite lub znaczne zmniejszenie luki płacowej między prezesami a szeregowymi pracownikami nie jest możliwe, a nawet niepożądane.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • Bzdety, jak mawiał prof. Stanisław hrabia Komorowski. Menażer powinien mieć dwuskładnikowe wynagrodzenie: stałe - np. trzykrotne, lub lepiej dwukrotne średniej w jego przedsiębiorstwie, oraz umowne, "kontraktowe" - BEZ LIMITOWANIA górnej granicy. (wg uznania właściciela przedsiębiorstwa) - w stałej proporcji do ZYSKU PO OPODATKOWANIU.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.