Eksperci: Wysoka płaca minimalna skazuje na bezrobocie lub pracę w szarej strefie

Szykuje się walka o wysokość płacy minimalnej. Ekonomiści ostrzegają.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Eksperci: Wysoka płaca minimalna skazuje na bezrobocie lub pracę w szarej strefie

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

27 kwi 2015 10:12


Pracodawcy i związkowcy szykują się do walki o wysokość najniższej płacy. - Zbyt duża podwyżka pensji minimalnej uderzy w rynek pracy - ostrzegają eksperci, z którymi o tej sprawie rozmawiał "Puls Biznesu".

O wysokości pensji minimalnej każdego roku w praktyce decyduje rząd. Musi to zrobić do 15 września. W roku wyborczym może się jednak okazać wyjątkowo skłonny do ustępstw na rzecz związkowców. Ci od lat postulują, by płaca minimalna stanowiła połowę średniego wynagrodzenia.

Zdaniem Wiktora Wojciechowskiego, głównego ekonomisty Plus Banku, nadmiernie wysoka płaca minimalna hamuje legalne zatrudnienie - czytamy w "PB".

- Dotyczy to zwłaszcza osób o niskich kwalifikacjach zawodowych, mało wydajnych i zatrudnionych w regionach słabo rozwiniętych gospodarczo. Zamiast podnosić dochody tych osób, wysoka płaca minimalna skazuje je na bezrobocie lub pracę w szarej strefie — mówi gazecie Wojciechowski.

Puls Biznesu zauważa też, że w Unii Europejskiej taki poziom minimalnego wynagrodzenia jest rzadkością i występuje tylko w Luksemburgu, Francji i na Słowenii.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.