Eksperci na EFNI: Podstawowe wynagrodzenie w dobie rewolucji cyfrowej

W dobie rewolucji cyfrowej na rynku pracy może okazać się potrzebne wprowadzenie na świecie podstawowego wynagrodzenia – mówili w Sopocie uczestnicy debaty podczas Europejskiego Forum Nowych Idei 2016.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Eksperci na EFNI: Podstawowe wynagrodzenie w dobie rewolucji cyfrowej

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JS

29 wrz 2016 16:07


Głównym tematem dyskusji był bezwarunkowy dochód podstawowy (ang. basic income). Pomysł ten zakłada, że każdy obywatel, niezależnie od sytuacji materialnej, otrzymuje bez żadnych warunków od państwa lub innej instytucji publicznej jednakową kwotę pieniędzy. Dochód ten miałby zapewniać minimum egzystencji.

"Obecnie zmierzamy do zupełnie innej rzeczywistości, widzimy jak maszyny się uczą. Rozwój technologii tworzy sytuację, kiedy dochody wielu pracowników są na poziomie stagnacyjnym i ten trend przyspieszy. Nie jest wykluczone, że ludzie nie będą już za jakiś czas pracować w restauracjach czy prowadzić taksówek" - mówił futurolog i przedsiębiorca z USA, Martin Ford.

Zdaniem amerykańskiego panelisty, już obecnie "w naszej społeczności jest cała grupa osób, której nie da się zatrudnić". "I ta grupa, a są wśród nich na przykład artyści, będzie rosła. Na to sposobem jest podstawowy dochód" - argumentował.

"Jesteśmy na etapie globalnej transformacji. Dziś wiele milionów ludzi na całym świecie zmaga się z problemem niestabilnej pracy, muszą dawać sobie radę z niepewną płacą. Tracą w ten sposób swoje prawa kulturowe, cywilizacyjne i obywatelskie" - powiedział prof. Guy Standing z Uniwersytetu Londyńskiego.

Czytaj też: WEI: Ukończenie uczelni powinno dać uprawnienia do wykonywania zawodu

Brytyjski naukowiec podkreślił jednocześnie, że "nie jest to wina biznesu i przedsiębiorców", a "rozwoju technologii".

"Musimy pomyśleć o nowym sposobie redystrybucji dochodów. W przeciwnym wypadku wzrost gospodarczy będzie zdestabilizowany i będziemy dryfować w stronę neofaszyzmu i populizmu. Szansą na powstrzymanie tego może podstawowa płaca gwarantowana" - uważa.

Wyjaśnił, że takie rozwiązanie sprawdziło się m.in. w Indiach i kanadyjskim Ontario. "Myślę, że Polska w którymś ze swoich regionów też powinna przeprowadzić pilotażowo taki program" - dodał.

W jego opinii, wprowadzenie gwarantowanej pensji mogłoby obniżyć nierówności społeczne w wielu krajach i ograniczyć migrację do Europy.

Jego zdaniem, dziś wiele osób na całym świecie starając się o pracę wypełnia masę wniosków, aplikacji i formularzy. "Czyż to nie jest praca? Ci ludzie poświęcają czasami miesiące, aby przebrnąć przez ten labirynt biurokracji. W obecnym systemie prekariatu nie dostrzega się wartości pracy" - nadmienił.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.