Ekonomiści: W czerwcu płace wzrosły o 3,5 proc., a zatrudnienie o 1,1 proc.

Silne ożywienie gospodarcze przekłada się na sytuację na rynku pracy, o czym świadczy wzrost zatrudnienia i ogromny spadek bezrobocia.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ekonomiści: W czerwcu płace wzrosły o 3,5 proc., a zatrudnienie o 1,1 proc.

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

16 lip 2015 7:39


"Realny wzrost płac sprzyja konsumpcji i wspiera popyt wewnętrzny" - oceniają ekonomiści w raportach przed danymi GUS z rynku pracy.

Wynagrodzenia w przedsiębiorstwach wzrosły o 4,2 proc.

W czerwcu wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw wzrosły o 4,2 proc. rdr po wzroście o 3,2 proc. rdr w maju, a zatrudnienie wzrosło o 1,1 proc. rdr po wzroście o 1,1 proc. w poprzednim miesiącu - wynika ze średniej prognoz ankietowanych ekonomistów.

Bank Citi Handlowy spodziewa się, że płace w czerwcu wzrosły nominalnie o 4,8 proc. rdr, a wzrost zatrudnienia wyniósł ok. 1 proc. rdr.

Realny wzrost płac sprzyja konsumpcji

"Silne ożywienie gospodarcze przekłada się na sytuację na rynku pracy, o czym świadczy zarówno wzrost zatrudnienia, jak i imponujący spadek bezrobocia" - napisano w raporcie Citi.

"Dotychczas wzrosty płac nominalnych były ograniczone, dzięki trwającej deflacji, jednak wzrost płac realnych utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie, co powinno sprzyjać konsumpcji" - dodano.

BNP Paribas prognozuje, że płace wzrosły o 3,5 proc. rdr, a zatrudnienie o 1,1 proc. rdr.

"W kolejnych miesiącach warunki na rynku pracy powinny nadal wspierać popyt wewnętrzny, jednak jego wpływ zapewne będzie stopniowo zanikał wraz ze wzrostem inflacji, która obniży realny wzrost płac" - napisano w komentarzu BNP.

Górnictwo zepsuje statystyki

Bank Erste prognozuje, że płace wzrosły o 4,3 proc. rdr, a zatrudnienie o 1,1 proc. rdr.

"Siła nabywcza gospodarstw domowych pozostaje całkiem duża" - napisano w nocie Erste.

Raiffeisen Polbank prognozuje przyspieszenie dynamiki płac do 4,1 proc. rdr.

"Po raz kolejny górnictwo i realizacja zaległej części dodatkowych wypłat zaburzyć mogą odczyt danych o wynagrodzeniach" - napisano w nocie Raiffeisena.

Z danych GUS wynika, że ceny mierzone CPI w czerwcu spadły o 0,8 proc. rdr.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.