Dzietność w Polsce i Europie wg Eurostatu. Im wyższe płace, tym więcej dzieci

0 0
Dzietność w Polsce i Europie wg Eurostatu. Im wyższe płace, tym więcej dzieci
Polki rodzą pierwsze dziecko średnio w wieku 26,9 lat. (Fot.: pixabay)

• Według danych Eurostatu średnia dzietność w Polsce wynosi 1,32. To bardzo mało w porównaniu do innych krajów UE. Gorzej jest na Cyprze, w Grecji i Portugalii, lepiej u wszystkich naszych unijnych sąsiadów.
• Niski wskaźnik wydaje się mieć związek z niskim wynagrodzeniem.

Eurostat opublikował raport na temat dzietności w Europie (dane dotyczą roku 2014). Wynika z niego, że na jedną kobietę w wieku 15-49 lat w Unii Europejskiej przypada 1,58 dziecka. Polska ze wskaźnikiem 1,32 wypada słabo nawet porównaniu do pozostałych krajów Europy Środkowo-Wschodniej - zajmujemy ostatnie miejsce. Blisko nas plasuje się tylko Słowacja z wynikiem 1,37. Za to najbardziej dzietnym krajem regionu jest Albania (1,78), a spośród krajów UE - Litwa (1,63).

Porównanie dzietności w Europie w 2011 i 2014 roku. (Źródło: Eurostat)
Porównanie dzietności w Europie w 2011 i 2014 roku. (Źródło: Eurostat)
Co ciekawe, we wszystkich krajach UE ze wskaźnikiem dzietności powyżej 1,65 (Belgia, Dania, Irlandia, Francja, Holandia, Finlandia, Szwecja i Wielka Brytania) średnie zarobki wynoszą nie mniej niż 2965 euro (Francja) - nie licząc takich krajów jak Czarnogóra, Albania i Turcja, które nie należą do Unii.

Z kolei mieszkańcy wszystkich bez wyjątku krajów UE z dzietnością poniżej 1,4 (Grecja, Hiszpania, Włochy, Polska, Cypr, Portugalia i Słowacja) zarabiają średnio nie więcej niż 2410 euro (Włochy).

wynagrodzenia.pl
wynagrodzenia.pl

Pozostaje pytanie – czy to wyższe zarobki są przyczyną wyższej dzietności, czy oba te zjawiska nie są powiązane? Na rzecz pierwszej opcji przemawia także fakt, że w Wielkiej Brytanii Polski rodzą dzieci zdecydowanie chętniej niż w ojczyźnie. A na wyspach wskaźnik ich dzietności wynosi 2,1 w porównaniu do polskiego 1,32.

Jeśli chodzi o odpowiedni czas na urodzenie pierwszego dziecka, spora część europejskich kobiet decyduje się na tę decyzję po trzydziestce. W takim porównaniu Polki znajdują się wśród najmłodszych, ten wiek w naszym kraju wynosi średnio 26,9 lat.

Średni wiek kobiet w momencie urodzenia pierwszego dziecka w 2014 r. w krajach UE. (Źródło: Eurostat)
Średni wiek kobiet w momencie urodzenia pierwszego dziecka w 2014 r. w krajach UE. (Źródło: Eurostat)

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (3)

 • Jakie kłamstwa odwrotnie im więcej pieniędzy tym mniej dzieci.W afryce bieda jak skurwysyn a maja po 6 dzieci.Popatrzcie sobie na Polske lata 80 do dołu były dzieci a bieda.Europa bankowo będzie muzułmańska biali nawet jak mają hajs to nie rodzą to imigranci napędzają im dzietność.
 • jak nas urzadzily te rzady, ze obywatel PL jest 2 kategorii we wlasnym kraju. I jedynie jest model konkurowania tania sila robocza. Great?
 • Ameryki nie odkryli. Wiadomo to od dawna.

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.