Dzietność w Polsce i Europie wg Eurostatu. Im wyższe płace, tym więcej dzieci

• Według danych Eurostatu średnia dzietność w Polsce wynosi 1,32. To bardzo mało w porównaniu do innych krajów UE. Gorzej jest na Cyprze, w Grecji i Portugalii, lepiej u wszystkich naszych unijnych sąsiadów.
• Niski wskaźnik wydaje się mieć związek z niskim wynagrodzeniem.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Dzietność w Polsce i Europie wg Eurostatu. Im wyższe płace, tym więcej dzieci

PODZIEL SIĘ


Autor: Jakub Prokop

17 mar 2016 9:23


Eurostat opublikował raport na temat dzietności w Europie (dane dotyczą roku 2014). Wynika z niego, że na jedną kobietę w wieku 15-49 lat w Unii Europejskiej przypada 1,58 dziecka. Polska ze wskaźnikiem 1,32 wypada słabo nawet porównaniu do pozostałych krajów Europy Środkowo-Wschodniej - zajmujemy ostatnie miejsce. Blisko nas plasuje się tylko Słowacja z wynikiem 1,37. Za to najbardziej dzietnym krajem regionu jest Albania (1,78), a spośród krajów UE - Litwa (1,63).

Porównanie dzietności w Europie w 2011 i 2014 roku. (Źródło: Eurostat) Porównanie dzietności w Europie w 2011 i 2014 roku. (Źródło: Eurostat)
Co ciekawe, we wszystkich krajach UE ze wskaźnikiem dzietności powyżej 1,65 (Belgia, Dania, Irlandia, Francja, Holandia, Finlandia, Szwecja i Wielka Brytania) średnie zarobki wynoszą nie mniej niż 2965 euro (Francja) - nie licząc takich krajów jak Czarnogóra, Albania i Turcja, które nie należą do Unii.

Z kolei mieszkańcy wszystkich bez wyjątku krajów UE z dzietnością poniżej 1,4 (Grecja, Hiszpania, Włochy, Polska, Cypr, Portugalia i Słowacja) zarabiają średnio nie więcej niż 2410 euro (Włochy).

wynagrodzenia.pl wynagrodzenia.pl

Pozostaje pytanie – czy to wyższe zarobki są przyczyną wyższej dzietności, czy oba te zjawiska nie są powiązane? Na rzecz pierwszej opcji przemawia także fakt, że w Wielkiej Brytanii Polski rodzą dzieci zdecydowanie chętniej niż w ojczyźnie. A na wyspach wskaźnik ich dzietności wynosi 2,1 w porównaniu do polskiego 1,32.

Jeśli chodzi o odpowiedni czas na urodzenie pierwszego dziecka, spora część europejskich kobiet decyduje się na tę decyzję po trzydziestce. W takim porównaniu Polki znajdują się wśród najmłodszych, ten wiek w naszym kraju wynosi średnio 26,9 lat.

Średni wiek kobiet w momencie urodzenia pierwszego dziecka w 2014 r. w krajach UE. (Źródło: Eurostat) Średni wiek kobiet w momencie urodzenia pierwszego dziecka w 2014 r. w krajach UE. (Źródło: Eurostat)

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • Katowice 15 listopada 2017

REKLAMA

5 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Mitnaged 2017-03-16 18:10:19

Michale to zabawne co piszesz, bo to akurat to niedobre lewactwo mówi o budowaniu żłobków i przedszkoli, oraz walkę o tę biedniejszą część społeczeństwa by było ich na te dzieci stać. Nie wspominając już nawet o in vitro, żeby niektórym umożliwić ich posiadanie.

Michał 2017-01-22 13:22:42

Mam troje dorosłych dzieci. Kiedy były mniejsze i bawiły się za Żelazną Bramą, często wracały do domu z płaczem, bo ludzie krzyczeli na nie: "Nie miała was matka więcej?" A ludzie krzyczeli dlatego, że taka była propaganda PRL. "Polacy rodzą się jak króliki" - mówiono i pisano. Dzisiaj Polak to, rzeczywiście, człowiek drugiej kategorii w Europie, zarabia trzecią, czwartą część tego, co zarabua Niemiec. Nadal nie ma żłobków, przedszkoli; nadal matka musi pracować, żeby rodzina związała koniec z końcem. I nadal jest wściekła propaganda antyrodzinna lewackich środowisk.

Belly 2016-07-29 05:07:58

Jakie kłamstwa odwrotnie im więcej pieniędzy tym mniej dzieci.W afryce bieda jak skurwysyn a maja po 6 dzieci.Popatrzcie sobie na Polske lata 80 do dołu były dzieci a bieda.Europa bankowo będzie muzułmańska biali nawet jak mają hajs to nie rodzą to imigranci napędzają im dzietność.