Dzień Równości Wynagrodzeń. Kobiety w Europie nadal zarabiają sporo mniej niż mężczyźni

– Różnice w wynagradzaniu kobiet i mężczyzn to problem, na który Unia Europejska zwraca uwagę już od dłuższego czasu - mówi Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Dzień Równości Wynagrodzeń. Kobiety w Europie nadal zarabiają sporo mniej niż mężczyźni

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

3 mar 2018 6:00


  • W sobotę 3 marca obchodzimy Dzień Równości Wynagrodzeń.
  • To świetna okazja, by przypomnieć, że wybór zawodu, stanowisko i płace powinny wynikać z kwestii czysto merytorycznych.
  • Jednak jak wynika z danych Eurostatu, różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn w krajach Unii Europejskiej wynosi aż 16,7 proc.

Z danych Eurostatu wynika, że różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn w krajach Unii Europejskiej wynosi aż 16,7 proc. I choć na razie brakuje ogólnych regulacji w tym zakresie, niektóre kraje wprowadzają własne rozwiązania. Niemcy pracują nad prawem, które zobowiąże firmy do ujawniania różnic płacowych. Natomiast Islandia jako pierwszy kraj na świecie lukę w wynagrodzeniach uznaje za przestępstwo.

– Różnice w wynagradzaniu kobiet i mężczyzn to problem, na który Unia Europejska zwraca uwagę już od dłuższego czasu. Znane są wytyczne dotyczące niwelowania luki płacowej, ale nadal brakuje odpowiednich rozwiązań prawnych w tym zakresie. Można się jednak spodziewać, że niedługo się to zmieni. Islandia dała fantastyczny przykład tego, jak skutecznie poradzić sobie z luką płacową. Od początku roku obowiązuje tam prawo, które nierówne wynagradzanie kobiet i mężczyzn za analogiczną pracę traktuje jak przestępstwo. Firmy, które stosują dyskryminację płacową, narażają się na karę wynoszącą nawet do 500 dolarów dziennie – mówi Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service.

Walka firm z nierównościami

Za różnice w zarobkach kobiet i mężczyzn wzięły się również firmy. Przykładowo, po ujawnieniu niewielkich różnic w wynagrodzeniach na początku tego roku grupa Citi ogłosiła, że podniesie pensje, zrównując różnice między płacami mężczyzn, kobiet i pracowników mniejszościowych. Z kolei spółka Salesforce wydała około 3 mln dolarów na podniesienie zarobków kobiet, a firma Whole Foods and Buffer wprowadziła politykę przejrzystości płac, by uniknąć dyskryminacji w tym obszarze.

Przykładów nie brakuje także na polskim rynku pracy. Coraz więcej firm decyduje się na jawność zarobków. W DCT Gdańsk pracownicy wiedzą, ile można zarobić na danym stanowisku. Podobnie jest w informatycznej spółce Spartez. Z kolei w Netguru informację o wynagrodzeniach można znaleźć na firmowej stronie - każdy może je poznać i ocenić.

Rynek pracy w Polsce sprzyja kobietom

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.