Dezubekizacja, Służba Bezpieczeństwa: Będą niższe emerytury dla funkcjonariuszy SB

• Przebieg służby każdego funkcjonariusz SB, którego emerytura będzie obniżana, zostanie sprawdzony w IPN – powiedział wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński. 
• Dodał, że liczy, iż projekt zmian już we wrześniu trafi pod obrady rządu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Dezubekizacja, Służba Bezpieczeństwa: Będą niższe emerytury dla funkcjonariuszy SB

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

2 sie 2016 10:40


Chodzi o nowelizację tzw. "ustawy dezubekizacyjnej" z 2009 r. W myśl projektu maksymalne świadczenie dla byłych funkcjonariuszy SB, którzy posiadają okresy służby przebyte wyłącznie w organach bezpieczeństwa państwa w latach 1944-1990 nie będzie wyższe niż średnie świadczenie w systemie powszechnym, tj. obecnie emerytura nie przekraczałaby 2131 zł brutto, a maksymalna renta - 1610 zł brutto, czyli średniej renty w ZUS. Renta rodzinna miałaby nie przekraczać 1850 zł brutto.

Projekt jest obecnie w uzgodnieniach międzyresortowych. - Chcemy tę nowelizację uchwalić jak najszybciej, by jak najwcześniej zaczęła obowiązywać - podkreślił Zieliński.

Wiceminister dodał, że resort chciałby, by niższe emerytury SB-eckie obowiązywały już w przyszłym roku. Wiceminister zaznaczył jednak, że uzależnione to jest m.in. od czasu rozpatrywania przez IPN poszczególnych przypadków.

IPN sprawdzi przebieg kariery

Jak dodał - sprawa każdego funkcjonariusza SB, "ścieżka jego kariery" zostanie sprawdzona przez Instytut. - IPN - zgodnie z obowiązującymi przepisami - ma cztery miesiące na analizę dokumentów z akt osobowych i sporządzenie informacji o przebiegu służby w organach bezpieczeństwa państwa. Musimy się liczyć z tym, że niektóre przypadki będą proste, inne bardziej skomplikowane. To wszystko trzeba na nowo ustalić, bo każdy funkcjonariusz miał inny przebieg służby - zaznaczył wiceminister.

Podkreślił, że "część funkcjonariuszy przez jakiś czas pozostawała na etatach SB, a w innym okresie służyła w milicji". - Trudniejsza sprawa jest w przypadku tych, którzy wypełniali zadania SB pod przykryciem funkcjonariuszy milicji. Dane przedstawione przez IPN będą podstawą do ponownego ustalenia wysokości świadczeń emerytalnych czy rentowych - poinformował.

Nadchodzące zmiany

Pytany o trwające uzgodnienia międzyresortowe wiceminister powiedział, że nie sądzi, by przyniosły one jakieś istotne zmiany, bowiem "potrzeba zerwania z tą rażącą niesprawiedliwością jest oczywista".

- Przeprowadziliśmy szczegółowe analizy i konsultacje wewnątrzresortowe. Może pojawić się np. postulat uregulowania tych kwestii również w odniesieniu do wojskowych służb specjalnych PRL, ale pozostaje to w gestii Ministerstwa Obrony Narodowej. Wymagałoby to uchwalenia odrębnych przepisów. Nasz projekt jest nowelizacją ustawy z 2009 r. i odnosi się do tego samego zakresu przedmiotowego, co tamta ustawa, tylko tym razem będzie to regulacja skuteczna, a nie pozorna - zaznaczył Zieliński.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.