Deichmann informuje kandydatów o zarobkach przed rozmową kwalifikacyjną. Słusznie?

0 0
Deichmann informuje kandydatów o zarobkach przed rozmową kwalifikacyjną. Słusznie?
– W celu usprawnienia procesu rekrutacyjnego naszych sprzedawców zdecydowaliśmy się wysyłać mailowo najważniejsze informacje związane z warunkami pracy w naszych sklepach – mówi Jarosław Kiełpinski, kierownik działu rozwoju kadr w Deichmannie, Fot. Deichmann.com

Niemiecka firma obuwnicza Deichmann podaje widełki płacowe jeszcze przed rozmową kwalifikacyjną, aby kandydat mógł zdecydować, czy chce dalej brać udział w procesie rekrutacji. Co na tym zyskuje?

Choć na świecie podawanie wysokości wynagrodzeń w ogłoszeniach o pracę to norma, to jednak w Polsce pracodawcy rzadko umieszczają informacje na temat zarobków w ogłoszeniach. A szkoda. Zaoszczędziliby wówczas czas kandydatów i HR-owców.

Poza tym zyskaliby przychylność kandydatów. 56 proc. uczestników badania Candidate Experience, przeprowadzonego z inicjatywy Koalicji na Rzecz Przyjaznej Rekrutacji, uważa, że przejawem przyjaznej rekrutacji byłoby umieszczanie informacji o wynagrodzeniu w ofercie pracy.

–  Najgorsze są przypadki, gdy firma prowadzi żmudny proces rekrutacyjny, w końcu znajduje odpowiednią osobę, jest gotowa ją zatrudnić, ale okazuje się, że ta nie przystaje na warunki płacowe – wyjaśnia Bartosz Struzik, dyrektor generalny firmy Monsterpolska. – Gdyby była mowa o nich wcześniej, to prawdopodobnie do takiej sytuacji by nie doszło. W mojej opinii ujawnianie wysokości wynagrodzeń kandydatom na początku procesu rekrutacyjnego leży w interesie firm i znacznie skraca cały proces – dodaje.

Zarobki w Deichmannie

Na szczęście coraz więcej pracodawców dostrzega zalety jawności wynagrodzeń podczas rekrutacji. Jednym z nim jest Deichmann, który co prawda nie ujawnia stawki w ofercie pracy, ale informuje o niej kandydatów podczas drugiego etapu – w e-mailu z zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną.

Taka wiadomość trafiła do jednej z forumowiczek serwisu Wykop.pl, która ubiegała się o stanowisko sprzedawcy w niemieckiej firmie. W e-mailu rekruterzy Deichmanna uczciwie poinformowali ją o warunkach zatrudnienia i wysokości płacy.

“Wynagrodzenie miesięczne jest zależne od ilości przepracowanych godzin. Wynagrodzenie podstawowe za godzinę pracy to 10,50 zł brutto plus prowizja od obrotu, razem ok. 12-12,50 zł brutto na godzinę” – pisze Deichmann w liście skierowanym do kandydatki.

Fot. Wykop.pl
Fot. Wykop.pl

– W celu usprawnienia procesu rekrutacyjnego naszych sprzedawców zdecydowaliśmy się wysyłać mailowo najważniejsze informacje związane z warunkami pracy w naszych sklepach. Zawierają one informacje na temat wymiaru czasu pracy, godzin pracy oraz wynagrodzenia – opowiada Jarosław Kiełpinski, kierownik działu rozwoju kadr w Deichmannie.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (4)

 • Z tym urlopem na zasadach jak przy pracy na pełen etat to nie jest do końca prawda. Mając umowę na np.1/2 etatu jeden dzień urlopu to 4 godziny a nie 8 godzin jak przy pełnym etacie. Najgorzej jest jak na umowie na 1/2 etatu masz 2-tygodniowy urlop i dopracowujesz do pełnego etatu bo takie są akurat potrzeby sklepu bo jest czas urlopowy. Może być w efekcie tak że przez 2 tygodnie i trzy dni będzie trzeba przepracować 128 godzin tj więcej niż przed urlopem. Jak to policzyłam: 168 godzin minus 40 godzin (10 dni x 4 godziny). Po urlopie praca przez 10 godzin dziennie 5 razy w tygodniu.
 • przed pójściem na rozmowe kwalifikacyjna warto zerknąć na forum tej firmy na kafeterii ..... a dzieje się tam oj dzieje .... wywody pana Kiełpińskiego nijak się mają do wypłat które jak na chrześcijańska firmę przystało nazywane sa jałmużnami .....
 • Do pracownik ~ skad ty wziales to info o bezwzglednej umowie o prace? Wiekszosc albo smieciowka albo czesc etatu :/ wiem bo zylam w niemczech 6 lat!

POLECAMY

 • ZMIEŃ WIDOK:

 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
  Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
  Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.