Darmowa praca kilkunastu tysięcy więźniów w Polsce. Czysty zysk dla samorządów?

0 0
Darmowa praca kilkunastu tysięcy więźniów w Polsce. Czysty zysk dla samorządów?
fot. pixabay

Skazani pracują m.in. w ośrodkach sportu i rekreacji, placówkach kulturalnych, ośrodkach terapii i profilaktyki uzależnień, w placówkach oświatowych i innych, np. w hospicjach czy schroniskach dla zwierząt. Za darmo.

Jak podaje „Gazeta Wyborcza”, w Polsce ok. 14,5 tys. więźniów pracuje i nie dostaje za to żadnego wynagrodzenia.

- Tylko w pierwszej połowie 2014 r. na rzecz samorządów skazani przepracowali ponad 3,5 mln roboczogodzin, co daje szacunkową wartość prac w wysokości ponad 31 mln zł – mówiła płk Luiza Sałapa, dyrektor Biura Penitencjarnego Centralnego Zarządu Służby Więziennej.

Czytaj też: Jak zatrudniać więźniów?

Oznacza to, że gdyby trzeba było zapłacić za wykonywaną nieodpłatnie przez skazanych pracę, samorządy poniosłyby wydatek w wysokości ponad 31 mln zł.

- Tylko do końca czerwca 2014 r. prace nieodpłatne na rzecz organów samorządu terytorialnego oraz na cele charytatywne wykonywało łącznie ponad 30 tys. skazanych. Średnio w każdym miesiącu zatrudnionych nieodpłatnie było ponad 5 tys. skazanych – dodała.

Czytaj też: W więzieniu też można zdobyć zawód

Gdzie pracują więźniowie? W placówkach oświatowych, kulturalnych i sportowych, w ośrodkach służby zdrowia, opiekuńczych i wychowawczych, w urzędach, starostwach, w ośrodkach pomocy społecznej czy zajmujących się ekologią, ochroną przyrody i zwierząt, związanych z utrzymaniem dróg oraz gospodarką wodną i komunalną.

„Gazeta Wyborcza” zauważa, że są też w Polsce więźniowie – ok. 10 tys., którzy sobie dorabiają. Jak? Np. szyjąc togi dla sędziów, prokuratorów i adwokatów w jednej z łódzkich firm.

Jak podkreśla na łamach dziennika por. Katarzyna Idziorek, rzeczniczka dyrektora okręgowego Służby Więziennej w Opolu, pracują tylko ci skazani, którzy tego chcą, a zatrudnienie jest dla nich jedną z najwyższych form nagrody.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.