www.portalsamorzadowy.pl

Damsko-męska luka płacowa

0 0
Damsko-męska luka płacowa

Polki na tych samych stanowiskach zarabiają o 17,7 proc. mniej niż mężczyźni, czyli średnio o 575,67 zł. Są przez to bardziej narażone na biedę na emeryturze (21 proc.) niż panowie (16 proc.).

Najnowsze dane dla Polski dotyczące Gender Pay Gap opierają się na badaniu przeprowadzonym przez Główny Urząd Statystyczny w październiku 2010 r. - tak wynika z najnowszego opracowania Biura Analiz i Dokumentacji Kancelarii Senatu „Dyskryminacja w zatrudnieniu ze względu na płeć".

Dane te nie są w pełni porównywalne z danymi z poprzednich lat m.in. ze względu na zastosowanie dwóch nowych klasyfikacji (rodzaj działalności, zawody i specjalności), które uległy istotnym zmianom.

W latach poprzednich jednym z kryteriów doboru pracowników (w wylosowanych jednostkach) były elementarne grupy zawodów, a w badaniu za 2010 rok - specjalności. Metoda ta została wprowadzona w celu poprawy dokładności doboru próby.

Niepokojące rozwarstwienie

Główny Urząd Statystyczny oblicza GPG w procentach, z jednym znakiem po przecinku, przy wykorzystaniu przeciętnych stawek godzinowych wynagrodzeń ogółem brutto za czas opłacony dla kobiet i mężczyzn oraz wzorów zgodnych z wytycznymi Eurostatu.

Zdaniem dr Ewy Rumińskiej-Zimny ze Szkoły Głównej Handlowej międzynarodowe dane są standaryzowane, w związku z czym nie w pełni odzwierciedlają specyfikę lokalnych rynków pracy.

- Dlatego rozmawiając o rozwarstwieniu, lepiej powoływać się na dane Głównego Urzędu Statystycznego, a z nich wynika, że nasza luka płacowa wynosi 17 proc. - uważa Ewa Rumińska-Zimny.

Według danych Eurostatu największa różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn występuje w Austrii (25,5 proc.), Czechach (25,5 proc.) i w Niemczech (23,1 proc.), najmniejsza na Słowenii (4,4 proc.). Polska uplasowała się na drugim miejscu z wynikiem 5,3 proc.

Z badań Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących struktury wynagrodzeń według zawodów wynika, że Polki na tych samych stanowiskach zarabiają o 17,7 proc. mniej niż mężczyźni, czyli średnio o 575,67 zł.

W 2010 r. przeciętne zarobki kobiet brutto wzniosły 3256,06 zł, a mężczyzn - 3831,71 zł. Różnice płacowe są większe w sektorze prywatnym niż w państwowym - im wyższe stanowisko, tym różnice w zarobkach są większe.

W tym samym roku najmniejsze różnice w wynagrodzeniach występowały wśród pracowników biurowych - kobiety zarabiały średnio o 64 zł mniej od mężczyzn. Największe różnice zanotowano w grupie przedstawiciele władz publicznych, wyżsi urzędnicy i kierownicy. Kobiety zarabiały średnio o 2335 zł mniej.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.