Czy podwyżka motywuje Polaków do pracy? Z tym bywa różnie

0 0
Czy podwyżka motywuje Polaków do pracy? Z tym bywa różnie
fot. Fotolia

Podwyżka jest jak mocna kawa – pobudza do działania. Tymczasem część pracodawców, kiedy nie chce jej przyznać, zrzuca winę na zarząd bądź swojego przełożonego, od których zależy decyzja o zwiększeniu wynagrodzenia.

Jak pokazują wyniki raportu Pracuj.pl „Podwyżka bez tabu”, aż 70 proc. spośród pracujących Polaków deklaruje, że podwyżka przyznana przez szefa doskonale motywuje i daje dodatkową energię do działania. 31 proc. badanych przyznało także, że otrzymanie wyższego wynagrodzenia zachęca ich do realizacji kolejnych projektów.

Czytaj też: Polacy pracują dla pieniędzy. W głowie mają tylko premie i podwyżki

Jednym z argumentów, który może szczególnie przemówić do pracodawców jest fakt, że aż 26 proc. pracowników deklaruje, iż otrzymanie podwyżki sprawia, że chcą zostać w firmie na dłużej. Z drugiej strony 16 proc. pracujących Polaków przyznaje, że ich stosunek do pracy po podwyżce nie ulega zmianie, a pieniądze, które otrzymali, po prostu się im należą.

W jakim celu Polacy zabiegają o podwyżki? Najczęściej (23 proc.) odkładamy dodatkowe pieniądze na konto oszczędnościowe. Co ciekawe, najwięcej osób, które zadeklarowało taką postawę, znajdowało się w przedziale wiekowym 18-29, a najmniej 40-49.

Kolejnym, najpopularniejszym celem, na jaki przeznaczamy dodatkowe fundusze są dzieci – aż 20 proc. poświęciłoby dla nich własną podwyżkę. Z kolei 15 proc. pracujących Polaków zainwestowałoby w doszkalanie, a 14 proc. postawiłoby na własną rozrywkę, decydując się na wycieczkę marzeń.

Czytaj też: Chcą zarabiać więcej, ale nie pytają o podwyżki. Tak jest z połową Polaków

Wśród tych z pracowników, którym zdarzyło się usłyszeć odmowę w sprawie podwyżki, 17 proc. zadeklarowało, że było to motywacją do wzmożonej i bardziej efektywnej pracy. Dla 13 proc. badanych odrzucenie wniosku o podwyżkę przez szefa było bodźcem do rozpoczęcia poszukiwań nowej pracy.

Tyle samo ankietowanych przyznało również, że brak zgody szefa na podwyżkę był powodem do zwrócenia się z tą samą prośbą do innych osób w organizacji, często do działów HR bądź przełożonych ich szefa.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.