Czy płaca 2144 zł brutto jest bulwersująca? Raczej nie. To prawo rynku

W średnich i dużych firmach można zarobić o 74 proc. więcej niż w mikroprzedsiębiorstwach. Czy to efekt chciwości pracodawców, czy może po prostu małe firmy mają ograniczone możliwości?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Czy płaca 2144 zł brutto jest bulwersująca? Raczej nie. To prawo rynku

PODZIEL SIĘ


Autor: Joanna Oreł, Justyna Koc

31 paź 2014 5:13


Z danych raportu „Działalność gospodarcza przedsiębiorstw o liczbie pracujących do 9 osób w 2013 r.” GUS wynika, że w firmach zatrudniających maksymalnie 9 osób przeciętna pensja w 2013 r. wyniosła 2144 zł brutto (1540 zł netto).

To jedynie 58,6 proc. średniej krajowej (3650 zł brutto) i zaledwie o 554 zł brutto więcej od minimalnego ustawowego wynagrodzenia. Dla porównania, w firmach zatrudniających więcej niż 9 osób, przeciętne zarobki były o 74 proc. wyższe niż w mikroprzedsiębiorstwach. Średnia wynosiła 3771 zł brutto (2694 zł na rękę).

Wiceprezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, dr Bohdan Wyżnikiewicz na łamach portalu „Biznes.pl” skomentował opublikowane dane jako "bulwersujące". Ekspert dodaje jednak, że wynagrodzenie pracowników najemnych, osób samozatrudniających się i członków rodzin, tak naprawdę jest wyższe niż w przytaczanych danych.

Dla przykładu – w tym ostatnim przypadku – zdaniem Bohdana Wyżnikiewicza – dochody z działalności mieszają się z budżetami domowymi, przez co sami mikroprzedsiębiorcy nie są w stanie podać, ile tak naprawdę zarabiają. Do tego dochodzi fakt wypłacania części wynagrodzeń „pod stołem” oraz elastycznych form zatrudnienia.

Czy tak jest rzeczywiście? Przepytani przez nas eksperci są zdania, że na problem należy spojrzeć szerzej.

– Większość mikroprzedsiębiorstw lokuje się w segmentach, w których przychód jest mniejszy, więc automatycznie wynagrodzenia maleją. Mam tutaj na myśli m.in. sklepy, niewielkie restauracje, firmy sprzątające, czy biura rachunkowe – mówi Grzegorz Baczewski, dyrektor departamentu dialogu społecznego i stosunków pracy Konfederacji Lewiatan.

Czytaj też: Optymistyczne wyliczenia GUS. Wzrosły zarobki i zatrudnienie

Baczewski dodaje również, że z kolei w przypadku kancelarii prawnych produktywność jest wyższa, co przekłada się na lepsze zarobki, ale zarazem podwyższenie średniej zarobków w mikroprzedsiębiorstwach. Faktycznie, potwierdzają to dane GUS. W przypadki kancelarii adwokackich i notarialnych średnia była zdecydowanie wyższa. Wynosiła 3188 zł brutto.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

EWA 2014-11-03 11:10:27

2.144,- zlote na miesiac to kpina! mieszkanie - wynajecie tyle kosztuje! my oboje ok. 70 tki nie majacy mieszkania emeryci mamy prawie tyle ale gdyby nie rodzina z zagranicy - nie byloby co jesc! ot ile jestesmy warci dla polskich ustawodawcow i urzednikow planujacych zycie - Polakom.Wyjedz albo gin?