Czy opłaca się dorabiać na świątecznych porządkach?

Z pewnością grudniowe świętowanie nadwyręża budżet niejednej rodziny. Z drugiej jednak strony święta są doskonałą okazją, aby zarobić dodatkowe pieniądze. W internecie pojawia się znaczna ilość ogłoszeń osób świadczących usługi sprzątania. Ile zarabiają osoby porządkujące cudze domy?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Czy opłaca się dorabiać na świątecznych porządkach?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

18 gru 2013 13:06


Zgodnie z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń firmy Sedlak&Sedlak osoby sprzątające, zatrudnione na umowę o pracę, w 2012 roku zarabiały miesięcznie 1 600 zł brutto. Co czwarta osoba wykonująca ten zawód zarabiała więcej niż 1 900 zł. Osoby te otrzymywały, jedne z najniższych płac, dlatego też okres świąteczny może być doskonałą okazją do dorobienia sobie do pensji.

Jak wynika z pojawiających się na stronach z ogłoszeniami ofert, stawki za godzinę pracy rozpoczynają się od 8 zł, a sięgają do nawet 15 zł netto. Cena uzależniona jest od wielkości mieszkania i charakteru porządków: generalne, czy raczej mające za zadanie jedynie odświeżenie mieszkania. Na sprzątnięcie mieszkania/domu o powierzchni około 100 m2 osoby sprzątające poświęcają około 5 godzin. Oznacza to, że zarabiają od 40 zł do 75 zł netto.

Niektóre z osób sprzątających pobierają opłatę od wielkości sprzątanej powierzchni. Zwykle stawka za 1 m2 wynosi 1 zł netto. Jest ona jednak wyższa, kiedy w pomieszczeniach ustawionych jest dużo mebli, a na półkach zalega wiele bibelotów. Wynosi wtedy około 1,5 zł.

Osoby sprzątające pobierają dodatkową opłatę za mycie okien. Stawka uzależniona jest od ich wielkości. Wynosi od 15 zł do 20 zł za małe okno i od 20 zł do 35 zł za okno balkonowe.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.