Czy doktorat się opłaca? Zobaczcie, ile można zarobić

Ile zarabiają osoby po doktoracie? Najniższe wynagrodzenia zaczynają się od ok. 3,5 tys. zł, zaś najwyższe sięgają ponad 8 tys. zł. W jakich specjalizacjach pensje są najlepsze?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Czy doktorat się opłaca? Zobaczcie, ile można zarobić

PODZIEL SIĘ


Autor: jo/mat. pras.

29 paź 2014 19:08


Przeciętne wynagrodzenie osób z tytułem doktora wyniosło w 2013 roku 4,8 tys zł brutto miesięcznie – wynika z danych Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń 2013 firmy Sedlak & Sedlak. Oznacza to, że przeciętne zarobki doktorów były o ponad 18% wyższe niż przeciętne zarobki ogółu badanych.

Czytaj też: Zajmują się pensjami pracowników w firmie, a ile zarabiają zatrudnieni w kadrach?

Najlepiej wynagradzane 25 proc. osób z doktoratem zarabiało miesięcznie przynajmniej 8,3 tys. zł brutto miesięcznie. Z kolei wynagrodzenia najniżej opłacanych doktorów nie przekraczały 3 tys. 488 zł brutto miesięcznie. Mediana wynagrodzeń ogółu osób biorących udział w badaniu wyniosła ok. 4 tys. zł miesięcznie.

Jak doktorzy wypadają na tle osób z wykształceniem wyższym? Okazuje się, że zarabiali w 2013 roku mniej od osób posiadających tytuł magistra inżyniera, ale więcej od osób, które mogły pochwalić się dyplomem magisterskim.

Czytaj też: Wyższe wykształcenie nie równa się wyższym zarobkom? To mit

Najwięcej zarabiali doktorzy specjalizujący się w informatyce, ekonomii, finansach i zarządzaniu oraz w naukach technicznych. Najniższe wynagrodzenia, poniżej mediany dla ogółu osób z doktoratem, otrzymywali m.in. doktorzy nauk pedagogicznych, humanistycznych i społecznych, rolniczych i weterynaryjnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.