Czy benefity mają płeć? Różne preferencje kobiet i mężczyzn

Czy benefity mają płeć? Czy pracodawcy oferują inne dodatki mężczyznom, a inne kobietom? Czy oczekiwania wobec benefitów różnią się w zależności od płci?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Czy benefity mają płeć? Różne preferencje kobiet i mężczyzn

PODZIEL SIĘ


Autor: bad

12 lut 2018 15:47


  • 35% kobiet i 32% mężczyzn deklaruje, że w tym momencie w pracy brakuje im benefitów. Pozostała grupa byłaby bardziej zadowolona z podwyżki.
  • Jednak, choć wciąż najbardziej cieszy nas wzrost pensji, coraz bardziej doceniamy rolę benefitów.
  • Wielu pracujących Polaków powoli dostrzega, że każdy benefit, który oferuje nam pracodawca, to realna oszczędność w domowym budżecie – wynika z badania Pracuj.pl „Czy pieniądze szczęścia nie dają”.

Czynnikiem, który najsilniej motywuje polskich pracowników do zmiany pracy czy do wyboru konkretnego pracodawcy, są wciąż pieniądze. Różnie rozumiane benefity to nadal dodatek, który może, ale nie musi warunkować decyzji o podjęciu nowego zatrudnienia czy pozostaniu w obecnym miejscu pracy. Jednak sytuacja ta powoli ulega zmianie. Istnieją takie specjalizacje, w których to już nie wysokość pensji ułatwia podejmowanie decyzji zawodowych. Benefity zyskują na znaczeniu, a pracujący Polacy zaczynają je powoli przeliczać na pieniądze.

Czytaj też: Dochód gwarantowany na razie niemożliwy w Polsce

- W Polsce kultura budowania całego systemu benefitów nie ma długiej tradycji. Na jednym biegunie znajdują się firmy państwowe z całym szeregiem świadczeń, które dla zatrudnionych w nich osób były czymś oczywistym i które nawet nie były rozpatrywane w kategoriach benefitów. Na drugim biegunie znalazły się międzynarodowe korporacje z całymi schematami świadczeń pozapłacowych, które wciąż są dla większości pracujących Polaków czymś niemal egzotycznym - zwraca uwagę Maciej Bąk, ekspert ds. wynagrodzeń w Grupie Pracuj. - Pośrodku znajduje się cała rzesza większych lub mniejszych firm polskich, które we własnym zakresie radzą sobie z budowaniem systemów pozapłacowego motywowania pracowników. To zróżnicowanie sprawia, że wielu pracowników nie wie, czego może od pracodawcy, poza pensją, oczekiwać i jak o benefitach rozmawiać. A przecież mogą one stanowić realny wkład do naszego budżetu, choćby dzięki oszczędnościom, które generują - dodaje Maciej Bąk.

Benefity mają płeć

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

JoT 2018-02-13 09:10:01

Zgadzam się, że pieniądze motywują najbardziej. Chociaż z drugiej strony, jeżeli urozmaicenie benefitów pozwoli na zatrzymanie pracownika w firmie, bo będzie bardziej zadowolony - to ma to sens!

IMHO 2018-02-13 08:38:14

Czynnikiem, który najsilniej motywuje polskich pracowników do zmiany pracy czy do wyboru konkretnego pracodawcy, są wciąż pieniądze - dalej nie ma co czytać. Sedno sprawy w pierwszym zdaniu.