Cudze chwalicie? I dobrze, szczególnie jeśli chodzi o wynagrodzenia

0 0

Maksyma Jachowicza „Cudze chwalicie, swego nie znacie (…)” istotnie zwraca uwagę, by doceniać potencjał płacowy polskich przedsiębiorstw, ale czy to się zwyczajnie opłaca? Jak wynika z najnowszego opracowania Raportu Płacowego zawierającego dane z II połowy 2013 roku – wcale nie.

Firmy o zagranicznej strukturze kapitału oferują wyższe zarobki na każdym poziomie stanowiska. Zatem lepiej zarobią tam zarówno robotnicy jak i dyrektorzy. Wysokość wynagrodzenia uzależniona jest od struktury pochodzenia kapitału firmy. Przedsiębiorstwa zagraniczne na każdym poziomie stanowiska oferują wyższą płace niż rodzime firmy.

Minimalna różnica średniego miesięcznego wynagrodzenia całkowitego (na prostych stanowiskach fizycznych) wyniosła jesienią 2013 roku około 150 zł. Największa różnica pojawiła się na stanowiskach dyrektorskich i w zarządzie - wyniosła blisko 20 500 zł. Czy możemy zatem powiedzieć, że im wyższy szczebel stanowiska tym większa różnica? Z pewnym uproszczeniem tak. Przyjrzyjmy się zatem bardziej szczegółowo różnicom w wynagrodzeniach kadry zarządzającej, kierowników specjalistów oraz robotników.

Dane zebrane przez Advisory Group TEST Human Resources potwierdzają hipotezę o wzroście dysproporcji płac w firmach o różnej strukturze kapitału wraz ze wzrostem szczebla zatrudnienia. Typowy robotnik w zagranicznej firmie może liczyć na zarobki średnio 550 zł miesięcznie wyższe. Zatem po roku pracy będzie miał w portfelu więcej o dwukrotność średniej miesięcznej płacy całkowitej oferowanej w polskim przedsiębiorstwie.

Specjalista zatrudniony w zagranicznym przedsiębiorstwie w miesiącu zarobi średnio około 700 zł więcej, a kierownik nawet ponad 2 000 zł więcej. Najwięcej zyskają dyrektorzy zagranicznych spółek, relacja ich płacy do wynagrodzenia oferowanego przez polskie przedsiębiorstwa będzie jak 1,6 do 1.

Warto zatem chwalić swoje, ale jeszcze lepiej cudze, przynajmniej jeżeli chodzi o wysokość płacy.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.